مقالات

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

یکی از پدیده های نو ظهور و مشکل سازه سده ی پیش رو، اپیدمی مرگبار بیماری کرونا است که روز به روز قربانی های خود را بیشتر می کند. برای جلوگیری از روند این ویروس تذکرهایی مثل استفاده از ماسک و دستکش و یا رعایت فاصله ی اجتماعی و دوری گزیدن از انواع اجتماعات را به دفعات شنیده اید. اما این چند مورد، به تنهایی کفایت نمی کنند. بیماری کرونا همچنان زندگی مردم سراسر جهان را دچار دگرگونی کرده است و طبق شواهد موجود، ماه ها و یا سال ها ممکن است ادامه پیدا کند. یعنی با رعایت نکات ابتدایی بهداشتی نمی توان به طور کامل آن را از بین برد. ضد عفونی، یکی دیگر از کار هایی است که می تواند از گسترش این بیماری و ویروس های منشاء آن تا حد زیادی جلوگیری کند.

اهمیت ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

ضد عفونی اصولی و کارشناسی شده ی منزل در دوره ی اپیدمی کرونا، امری کاملا تخصصی و پیچیده است و مهم تر از آن، ضد عفونی منازلی است که ساکنین آن به این ویروس مبتلا شده اند. به طور کلی در خانه ای که در آن یک یا چند شخص مبتلا به کرونا زندگی می کنند، رعایت نکات بهداشتی مخصوص، کاملا ضروری است. از جمله اینکه اقامت فرد مبتلا، باید در یک محیط یا اتاق کاملا مجزا باشد و تردد آن فرد در دیگر نواحی منزل تا حد ممکن باید محدود شود. تهویه ی مناسب در چنین محیطی از ضروریات است و استفاده از ماسک برای مراقبان و افراد مرتبط با او و همینطور شستشوی دست ها با آب و صابون پس از برقرار ارتباط، مواردی است که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند. جدا از همه ی اینها، یکی از مشکلاتی که پیش روی این گونه افراد قرار دارد، نظافت و ضد عفونی محیط داخلی منزل است که خود عملیات کاملا پیچیده و حساب شده ای را می طلبد. اهمیت این مسئله تا حد زیادی به رعایت نکات بهداشتی توصیه شده بستگی دارد. در ادامه ی این مقاله تعدادی از این نکات بهداشتی، به طور خلاصه ذکر خواهند شد.

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

نکات مهم در مورد ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

اگرچه طبق آخرین تحقیقات، استفاده از دستکش های لاتکس به طور معمول تاثیر چندانی در کنترل این اپیدمی ندارند و شستن مرتب دست ها با آب و صابون، راه حل مناسب تری به نظر می رسد؛ اما وجود این محافظ پلاستیکی، برای کسی که میخواهد محیط زندگی یک فرد مبتلا به کرونا را ضد عفونی کند، از ضروریات است. البته استفاده از دستکش در این مورد هم به زمان های خاصی محدود می شود و در کنار آن شستشوی مرتب دست ها با مواد شوینده باز هم ضرورت دارد. نباید فراموش کرد که صابون ها و مواد شوینده، به بهترین شکل ممکن می توانند انواع میکروارگانیسم های زنده را از سطح بدن ما دور کنند. به طور کلی می توان گفت که مواد شوینده می توانند میکروب ها و ویروس ها را از ما دفع کنند و مواد ضد عفونی کننده باعث نابودی آنها در لحظه می شوند. تشخیص این که چه زمانی از کدام یک از این دو ماده باید استفاده شود، به اطلاعات کافی و ارزیابی اولیه محلی که قرار است گند زدایی شود نیازمند است. این ارزیابی، باید به درست ترین و اصولی ترین شکل ممکن به انجام برسد، چرا که نتایج فرایند ضد عفونی و تاثیر آن، کاملا به همین اطلاعات وابسته می باشد.

کدام اشیاء اهمیت بیشتری دارند؟

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

در منازل مسکونی، برخی از اجسام بیش از اشیاء دیگر، مورد استفاده قرار می گیرند؛ دستگیره ی درها، کلیدهای روشنایی، کانتر، کابینت و کمد، دسته های مبل و صندلی، تلفن، موبایل، صفحه کلید رایانه، شیر آلات، سینک ظرفشویی، جاکلیدی و دسته کلید و همینطور کارت های بانکی و الکترونیکی از این قبیل موارد اند. نکته ی قابل توجه این است که هر کدام از این موارد، برای ضد عفونی شدن به روش های مخصوص و کاملا جداگانه ای نیاز دارند و استفاده ی نابجا از مواد ضد عفونی کننده ی غیر استاندارد، می تواند باعث خرابی و صدمه دیدن آنها شود. به عنوان مثال، هر وسیله ی الکترونیکی برای ضد عفونی شدن، دستور العمل های خاص خودش را دارد که معمولا در دفترچه ی راهنمای آن شرح داده شده است. شخص ضد عفونی کننده یا گندزدا، باید به این دستور العمل ها دسترسی و اشراف کامل داشته باشد تا از خطرات و صدمات احتمالی پیش رو جلوگیری کند.

مراقب لباس ها و لوازم پارچه ای باشید

یکی دیگر از مواردی که اهمیت ضد عفونی منزل بیماران کرونایی را دو چندان می کند، وجود وسایل پارچه ای است. جابجایی لباس ها و انتقال آنها به محفظه ی ماشین لباس شویی و همینطور فرایند انجام شستشوی آن، همگی نیازمند دستور العمل های مخصوص به خود می باشند. به عنوان مثال فرد ضد عفونی کننده هنگام انتقال لباس ها باید از دستکش یک بار مصرف استفاده کند و در غیر این صورت، حتما پس از جابجایی و قبل از تماس با شی دیگری، دستان خود را به طور کامل ضد عفونی کند. همینطور تکان دادن البسه ی آلوده در هوا می تواند باعث پراکنده شدن ویروس های سطح آن در محیط شود و به همین جهت، جابجایی این البسه باید با دقت کامل و بدون هیچ گونه تنش و برخوردی انجام شود. مواردی مثل فرش، موکت یا پرده نیز باید طبق استانداردهای مخصوص به خود و البته با آب دارای دمای بالا شسته شوند.

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

سخن پایانی

بنا بر شواهد موجود، ویروس کرونا همچنان به تاخت و تاز خود در زندگی انسان ها ادامه می دهد و برای مدتی طولانی، میهمان ناخوانده ی ما خواهد بود. موثر ترین شیوه برای جلوگیری از این اپیدمی، در حال حاضر سیاست های قرنطینه ای و همینطور نظافت و ضد عفونی مکرر و دائم محیط های اجتماعی است. در بین این محیط ها، خانه و منزل، اهمیتی فوق العاده تری دارد و نظافت و گند زدایی روزانه آن، تنها و موثر ترین کاری است که برای حفظ سلامتی افراد خانواده از دست ما بر می آید. این فرایند تخصصی، اگر به نحو درست و اصولی خود انجام نشود، می تواند حتی نتایج معکوس و مخربی را به دنبال داشته باشد. پس ضرورت دارد تا این کار، ضمن آگاهی و آموزش های مناسب به انجام برسد. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری توانایی و یا فرصت کافی را برای این فراگیری و به کارگیری آن ندارند و به همین دلیل، مراکز ضد عفونی کننده ی منازل و محیط های کاری، باید این وظیفه ی خطیر اجتماعی را به عهده بگیرند. اصول مدون شده از سوی سازمان های ملی و بین المللی بهداشت که بر اساس اطلاعات علمی به دست آمده از مراکز پزشکی و تحقیقاتی اتخاذ شده است، می تواند در این میان بسیار کارآمد باشد. متخصصان فعال در مراکز ضد عفونی کننده، باید ضمن رعایت این اصول و همینطور پروتکل های عمومی و تخصصی بهداشتی، کار خود را به بهترین شکل ممکن در این راستا به انجام برسانند و این نکته را مد نظر داشته باشند که کم کاری در این زمینه، می تواند به قیمت به خطر افتادن سلامت انسان ها و هموطنانمان تمام شود. البته مردم نیز به نوبه خود باید در تمامی جنبه های زندگی شان، توجه به این نکات بهداشتی را در مرحله ی عمل به اثبات برسانند و همیشه هوشیار باشند که آسیب های اجتماعی قبل از هر چیز، گریبان گیر خودشان خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments