مقالات

ضدعفونی محل کار

ضدعفونی محل کار

پاندمی ویروس کرونا، تمامی مشاغل و کسب و کارها را در سطح جهان تحت تاثیر قرار داده است. تمام افراد با هر رده سنی و رشته شغلی مجبور به سازگاری با این ویروس هوشمند شده اند تا با روش های مختلف، سلامت و امنیت کارمندان و مراجعین خود را تأمین کنند. البته تنها این مورد نیست، دولت ها نیز قوانین جدیدی در این باره وضع کرده اند؛ به عنوان مثال زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به منظور کاهش شیوع کرونا الزامی است. یکی دیگر از الزاماتی که ایجاد شده، مربوط به مدیران و صاحبان مشاغل است که آنها را ملزم به ایجاد یک برنامه مرتب برای انجام ضدعفونی محل کار می کند.

توجه داشته باشید که بازگشایی به روال کاری و حضور در جامعه مانند گذشته، مستلزم رعایت یک سری قوانین بهداشتی توسط همه افراد جامعه است. تا زمانی که سلامت جامعه در امنیت کامل قرار بگیرد و بیماری کرونا ریشه کن شود اجرای این قوانین ضروری می باشد. یکی از مهمترین این قوانین علاوه بر فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک که نباید مورد غفلت قرار بگیرد، ضد عفونی مرتب منازل و مکان های عمومیست.

ضدعفونی محل کار

ضدعفونی محیط کار

در حالی که شرایط شغلی بسیاری از کارمندان تغییر کرده است و اغلب آنها مجبور به انجام وظایف خود به صورت دورکاری هستند، برای برخی مشاغل حضور کارکنان در محل کار الزامی است. از طرفی این شرایط برای همیشه تداوم نخواهد داشت و در آینده ای نزدیک اماکن عمومی با رعایت پروتکل های بهداشتی مجبور به بازگشت به کسب و کار خود هستند. به همین دلیل ایجاد یک محیط مطمئن، سالم و کاملا بهداشتی و استریل برای امنیت جسمی و روانی افراد و همچنین کارمندان، بسیار ضروری است و بر عهده مدیران قرار دارد. به همین منظور بسیاری از شرکت ها تمرکز خود را بر ضد عفونی کردن اماکن عمومی گذاشته اند و طبق استانداردهای جهانی در این مسیر فعالیت می کنند.

اهمیت ضدعفونی محل کار

فرقی نمی کند که در چه مکانی کار می کنید، چه محیط کارتان وسیع باشد چه کوچک و کم وسعت، چه در فضای باز کار کنید و چه در یک مکان مسقف، در هرصورت این قانون شامل شما نیز می شود.

اگر در طول روز با مردم در تماس هستید و حتی با یک یا چند مراجعه کننده ارتباط دارید، ضد عفونی کردن محیط کارتان یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است. در صورتی که تنها کار می کنید و یا تمایل دارید مسئولیت محیط  اطراف خود را شخصا انجام دهید باید به مسائل مهمی توجه داشته باشید؛ آلودگی های زیادی از جمله ویروس ها، باکتری ها و میکروب ها بر روی سطوح اماکن عمومی وجود دارد که این مساله شامل حال میز کار شما در محل کارتان نیز می شود. این مسئله بسیار مهم است که محیط کارتان کاملاً تمیز و بهداشتی باشد، بخصوص در این زمان که سلامت شما به این موضوع بستگی دارد. تمام سطوح در محل کار که دائماً لمس می شوند باید مرتباً ضدعفونی شوند.

در مورد کیفیت و محتویات مواد ضدعفونی کننده نیز دقت کافی به خرج دهید، بروشور راهنما یا برچسب روی آنها را بخوانید تا مطمئن شوید محتویات این مواد به سطوح وسایل آسیب نمی زنند. تنها از موادی استفاده کنید که دارای برچسب کنترل کیفیت از سازمان غذا و دارو هستند.

ضدعفونی محل کار

چه زمانی محل کار شما نیاز به ضدعفونی دارد

در صورتی که محل کار شما در طی هفت روز گذشته تعطیل بوده و هیچ گونه رفت و آمدی در یک هفته اخیر در آن مکان انجام نشده، یک تمیز کردن سطحی برای بازگشایی مجدد محل کارتان کافیست. زیرا تحقیقات انجام شده بر روی ویروس کرونا نشان می دهد که این ویروس طی این مدت زمان از بین خواهد رفت.اگر در بخش مدیریتی یک شرکت یا ارگان مشغول به کار هستید، در صورتی که یک یا چند کارمند دارید، باید ضدعفونی کردن محیط کار در برنامه روزانه شرکت شما قرار بگیرد. زیرا در این صورت علاوه بر خودتان مسئول سلامت عده ای دیگر نیز هستید. برای اینکه اطمینان حاصل کنید ضد عفونی محل کارتان روزانه و طبق برنامه انجام می شود و برای اطمینان از بهداشت محیط اطرافتان، می توانید این مسئولیت را به شرکت هایی که در همین زمینه فعالیت می کنند بسپارید.

اما اگر تمایل دارید این وظیفه را به عهده کارمندان شرکت یا چند نفر از پرسنل خدماتی بگذارید،لازم است در ابتدا به افراد اطلاعات و آموزش های لازم را منتقل کنید و بر روی نحوه انجام کار نیز نظارت داشته باشید. بیشتر سطوح با مواد ضدعفونی کننده موجود در فروشگاه ها و با تمیز کردن روزانه عاری از عوامل بیماری زا می شوند و نیاز به انجام کار اضافه ای برای آنها نیست. اما برخی از سطوح که بیشتر لمس می شوند مانند دستگیره های در و کلیدهای برق باید مکرراً در طول روز ضدعفونی شوند. همچنین می توانید برای کاهش انتقال ویروس برخی از اجسام غیرضروری را از محیط کارتان به طور کلی حذف وخارج کنید. مثلا اجسامی که بیشتر لمس می شوند یا فرش ها و کفپوش هایی که بافت متخلل دارند، منبعی برای به دام افتادن ویروس ها و آلودگی ها خواهند بود.

ضدعفونی محل کار

ویروس ها تا چه زمانی روی سطوح باقی می مانند

باید گفت که پاسخ قطعی وجود ندارد. این مدت در مورد ویروس های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ویروس آنفلوآنزا بین دو تا هشت ساعت بر روی سطوح فعال باقی می ماند. این موضوع به جنس سطح مورد نظر نیز بستگی دارد، ویروس ها روی بعضی از سطوح زودتر از بین می روند و بر روی بعضی سطوح تا چند روز نیز باقی می ماند. مثلا ویروس کرونا بر روی سطوح استیل تا سه روز نیز زنده و فعال است. در ضمن نور خورشید نیز باعث کاهش فعالیت ویروس کرونا بر روی سطوح و همینطور اشیاء خواهد شد.
ویروس ها عمدتا با حرارت از بین می روند؛ دمای بین ۱۶۷ تا ۲۱۲ درجه فارنهایت ویروس ها را به طور کامل از بین می برد.

برای از بین بردن ویروس ها از چه موادی استفاده می شود

برخی از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی نیز در صورتی که حاوی کلرین، هیدروژن پراکسید یا الکل باشند برای از بین بردن ویروس ها مؤثر هستند. قبل از استفاده از مواد ضدعفونی کننده موارد احتیاطی را رعایت کنید و از دستکش استفاده کنید.از تهویه هوا مطمئن شوید، مواد ضدعفونی کننده مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید و در انتها این مواد شیمیایی را از دسترس اطفال دور نگهدارید. در صورتی که مبتلا به آسم یا دیگر بیماری های تنفسی می باشید از استفاده این مواد جداً پرهیز کنید. اگر به محلول های ضدعفونی کننده دسترسی ندارید، کافیست مایع سفید کننده را با نسبت یک به چهار با آب رقیق کنید. با ساخت این محلول می توانید محیط اطراف خود را ضد عفونی کنید و سپس اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود.

توجه

ویروس ها از طریق تنفس و لمس سطوح پراکنده می شوند، اما در شرایط فعلی که استفاده از ماسک در مکان های عمومی الزامیست، بیشترین راه انتقال احتمالاً از طریق لمس سطوح می باشد. بنابراین ضدعفونی کردن سطوحی که بیشتر لمس می شوند را در اولویت قرار دهید و در طول روز این عمل را به دفعات تکرار کنید. همچنین شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون و به مدت بیست ثانیه تأثیر زیادی در پیشگیری از بیماری های ویروسی از جمله کووید ۱۹ دارد.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments