مقالات

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی | خدمات ضدعفونی پاک نهاد

یک کارفرما، وظیفه دارد تا از نیروهای کار و پرسنل خود در برابر آسیب های این اپیدمی در محیط کار محافظت کند. تحقق این وظیفه، از طریق انجام فعالیت های متعددی به انجام می رسد. همانطور که می دانید، ویروس کرونا می تواند از افراد به سطوح بی جان منتقل شود و سپس مجددا از آن سطوح، به افراد جدید سرایت کند. تمیز نگه داشتن دائم محیط کار و لوازم مورد استفاده کارکنان، تا حد زیادی این زنجیره را کوتاه تر و کوچک تر می کند. این مقاله به شما نشان می دهد که ضد عفونی اصولی محل کار، تا چه میزان در کنترل اپیدمی کرونا می تواند موثر واقع شود.

نکات مهم در بهداشت محل کار و نظافت شخصی

کارفرمایان با استفاده از پوسترها و علائم بصری مورد نیاز و مناسب، می توانند شستشوی مکرر دست ها، و یا نگه داشتن یک پوشش مقابل دهان در هنگام عطسه یا سرفه را به پرسنل خود یادآوری کنند. علاوه بر این باید امکانات مناسب بهداشتی مثل، آب سالم، صابون و مواد شستشوی دست، حوله، دستمال کاغذی یا خشک کن و همینطور مواد ضد عفونی کننده ای مثل الکل در محیط کار فراهم باشد تا پرسنل کارگاه، مشکلی در انجام نظافت شخصی شان نداشته باشند.

لوازم مورد نیاز برای شست و شوی دست مانند صابون، در دوره ی کرونا باید بیشتر از زمان های معمول فراهم شود؛ چرا که در این دوره، شستشوی دست ها باید به طور مرتب و چندین بار در هر روز انجام بگیرد. تعداد دفعات شستشوی دست ها بسته به نوع فعالیت شخص و میزان تماس با دیگران و سطوح مختلف، متغیر است. بررسی دقیق شرح فعالیت های هر کارمند یا کارگر می تواند به کارفرما کمک کند تا تصمیم بگیرد که در چه نقاطی از محیط کار، لوازم شستشوی بیشتری را فراهم کند. کارفرمایان نباید فراموش کنند که اگر نمی توانند مواد شستشوی محیط کار خود را افزایش دهند، باید حتما به جای آن از محلول های ضدعفونی بدون نیاز به آبکشی استفاده کنند. به طور کلی هنگام ارزیابی برای محیط کار، موارد زیر را باید مد نظر داشته باشیم:

 1. ضرورت وجود دستشویی یا مواد ضد عفونی کننده در ورودی ها و خروجی های بخش های مختلف محیط کار
 2. تدوین قوانین جدید برای کنترل زمان و فعالیت کارکنان با توجه به تاکید بر شتشسوی مکرر دست ها در یک روز کاری
 3. اطمینان از اصولی و صحیح بودن روش در نظر گرفته شده برای شستشو یا ضد عفونی دست ها
 4. شناسایی دقیق مکان های نیازمند به لوازم شتستشو یا ضد عفونی مضاعف با توجه به تعداد و نوع فعالیت پرسنل

ضدعفونی و رعایت بهداشت محیط کار

گندزدایی دائم و پیوسته ی محیط کار نباید هیچ گاه نادیده گرفته شود. گاهی ممکن است در یک روز کاری، محیط کار به چند مرتبه ضد عفونی نیاز داشته باشد. در این راه صاحبان کسب و کار یا مدیران هر مجموعه می توانند از مراکز ضد عفونی کمک بگیرند. این شرایط در صورتی که برخی افراد به دلیل علائم فیزیکی، مشکوک به ابتلای بیماری کرونا می شوند، تا حد زیادی تغییر می کند و نیازمند پروتکل های جداگانه ای می باشد. پس همیشه قبل از نظافت و گندزدایی محیط کار، باید ابتدا یک ارزیابی کلی از وضعیت سلامت و جسمانی پرسنل به عمل بیاید تا بر اساس آن، برای روش و فرایند ضدعفونی محیط و اشیاء، تصمیم گرفته شود. این ارزیابی به کارفرمایان و نظافت کاران تا حد زیادی اجازه می دهد تا موانع کار خود را بهتر بشناسند و کنترل بیشتر و کارآمدتری را بر فرآیند نظافت و گندزدایی داشته باشند.

ضدعفونی تجهیزات و لوازم کار

اگر همه ی سطوح را مرتبا تمیز نگه دارید، فرایند نظافت و گندزدایی آن تا حد زیادی راحت تر می شود و زمان کمتری را صرف می کند. بهتر است که برای این کار یعنی تمیز نگه داشتن سطوح، برنامه ریزی منظم و بهینه ای تدارک دیده شود. برای استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی مثل توالت ها و یا دوش های آب نیز، باید یک راهنمایی مشخص و استاندارد متناسب با شرایط پیش رو تدوین شود. تجهیزات و لوازم کار، و همینطور انواع سطوح و مخصوصا سطوحی که مرتبا مورد تماس با دست های افراد قرار میگیرند، باید به طور مرتب و پس از هر بار استفاده ی طولانی مدت، تمیز و یا ضد عفونی شود. برای نتیجه هرچه بهتر در این زمینه شرکت‌های ضد عفونی با برخورداری از دستگاه ها و مواد ضدعفونی اصولی در ضدعفونی محل کار شما می توانند موثر باشد.

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی

سطوح و اجسام آلوده به کرونا

درها، کلید ها، دکمه ها و هر چیزی که به طور مکرر و توسط افراد مختلف لمس می شوند، به نظافت و ضد عفونی منظم تر و بیشتری نیازمندند. چند نمونه از این سطوح و اشیاء اشتراکی، به طور خلاصه به شرح زیر می باشند:

 1. سطوح کاری مانند میز ها و سکو ها
 2. دستگیره های در ها، پنجره ها، ریل ها، تلگراف ها و وسایل تهویه ای
 3. مکان های اشتراکی مثل توالت، دوش آب، رختکن، راهرو و آسانسور
 4. دستگیره های خودرو، فرمان، کمربند ایمنی و کلید های سطوح داخلی
 5. پانل های کنترل ماشین آلات و سوئیچ ها
 6. صفحه کلید های رایانه، پرینتر، صفحه های لمسی، مانیتور ها و تلفن ها
 7. شیر آب، کتری، یخچال، مایکروویو و کمد
 8. تجهیزات کاری مشترک مانند ابزار آلات، وسایل نقلیه درون سازمانی، کامیون های پالت و جعبه های تحویل
 9. کالاهای پستی و مرسوله هایی که وارد محیط و جابجا می شوند

انواع روش های گندزدایی سطوح آلوده

در همه ی موارد بالا، نظافت و گند زدایی به دو روش کلی باید انجام شود؛ گندزدایی جامع که باید با دقت بیشتر و به صورت دوره ای و بسته به شرایط محیط کار از هر روز یک بار تا چند روز در میان انجام شود؛ و گند زدایی سطحی که می تواند شامل تمیز کردن یک شی بلافاصله پس از استفاده از آن باشد و معمولا در طی یک روز کاری، چندین بار و توسط افراد مختلفی انجام می شود. کارفرما باید همیشه از این امر اطمینان کامل داشته باشد که این دو روش گند زدایی، توسط پرسنل و به طور دقیق و اصولی به انجام برسند. علاوه بر این کارفرمایانی که محل اقامت کارکنان خود را تامین می کنند، باید علاوه بر محیط کار، از نظافت و گند زدایی منظم و مداوم محل اسکان کارکنان نیز اطمینان حاصل کنند که در این مورد نیز سرویس های اشتراکی مثل توالت و دوش، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

کاهش نظافت و گندزدایی

برای تحقق این امر، کاهش ضرورت تماس افراد با یکدیگر و همینطور با اشیاء مختلف موجود در محیط کار، بهترین روش است. به این منظور لازم است که کارفرما، تردد افراد در محیط را با یک برنامه ریزی جامع محدود تر کند، و از نیاز لمس اشیاء توسط کارکنان، تا حد زیادی بکاهد. همین سیاست کوچک باعث می شود تا در تعداد و همینطور هزینه ی مورد نیاز برای گندزدایی و نظافت محیط کار، صرفه جویی بسیار بهینه ای به عمل بیاید. حال این سوال پیش می آید که از چه طریقی می توان تردد افراد و نیاز آنها به تماس با اشیاء را کاهش داد. چند نمونه از راه های پیش رو به شرح زیر می باشند:

 1. اختصاص محل کار یا وسایل نقلیه خاص به افراد خاص
 2. ایجاد گروه های کوچک کاری که بتوانند به طور کاملا مستقل روی وظایف به خصوصی کار کنند
 3. از میان برداشتن وسایل کاری و پلت فرم هایی که نیازی به آنها ندارید
 4. قرار دادن در های باز، یا اتوماتیک برای جلوگیری از لمس دستگیره ها
 5. کاهش تجهیزات موجود تا جایی که اختلالی در انجام کار مورد نظر به وجود نیاید.
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments