سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی | خدمات ضدعفونی پاک نهاد

یک کارفرما، وظیفه دارد تا از نیروهای کار و پرسنل خود در برابر آسیب های این اپیدمی در محیط کار محافظت کند. تحقق این وظیفه، از طریق انجام فعالیت های متعددی به انجام می رسد. همانطور که می دانید، ویروس کرونا می تواند از افراد به سطوح بی جان منتقل شود و سپس مجددا از آن سطوح، به افراد جدید سرایت کند. تمیز نگه داشتن دائم محیط کار و لوازم مورد استفاده کارکنان، تا حد زیادی این زنجیره را کوتاه تر و کوچک تر می کند. این مقاله به شما نشان می دهد که ضد عفونی اصولی محل کار، تا چه میزان در کنترل اپیدمی کرونا می تواند موثر واقع شود.

نکات مهم در بهداشت محل کار و نظافت شخصی

کارفرمایان با استفاده از پوسترها و علائم بصری مورد نیاز و مناسب، می توانند شستشوی مکرر دست ها، و یا نگه داشتن یک پوشش مقابل دهان در هنگام عطسه یا سرفه را به پرسنل خود یادآوری کنند. علاوه بر این باید امکانات مناسب بهداشتی مثل، آب سالم، صابون و مواد شستشوی دست، حوله، دستمال کاغذی یا خشک کن و همینطور مواد ضد عفونی کننده ای مثل الکل در محیط کار فراهم باشد تا پرسنل کارگاه، مشکلی در انجام نظافت شخصی شان نداشته باشند.

لوازم مورد نیاز برای شست و شوی دست مانند صابون، در دوره ی کرونا باید بیشتر از زمان های معمول فراهم شود؛ چرا که در این دوره، شستشوی دست ها باید به طور مرتب و چندین بار در هر روز انجام بگیرد. تعداد دفعات شستشوی دست ها بسته به نوع فعالیت شخص و میزان تماس با دیگران و سطوح مختلف، متغیر است. بررسی دقیق شرح فعالیت های هر کارمند یا کارگر می تواند به کارفرما کمک کند تا تصمیم بگیرد که در چه نقاطی از محیط کار، لوازم شستشوی بیشتری را فراهم کند. کارفرمایان نباید فراموش کنند که اگر نمی توانند مواد شستشوی محیط کار خود را افزایش دهند، باید حتما به جای آن از محلول های ضدعفونی بدون نیاز به آبکشی استفاده کنند. به طور کلی هنگام ارزیابی برای محیط کار، موارد زیر را باید مد نظر داشته باشیم:

 1. ضرورت وجود دستشویی یا مواد ضد عفونی کننده در ورودی ها و خروجی های بخش های مختلف محیط کار
 2. تدوین قوانین جدید برای کنترل زمان و فعالیت کارکنان با توجه به تاکید بر شتشسوی مکرر دست ها در یک روز کاری
 3. اطمینان از اصولی و صحیح بودن روش در نظر گرفته شده برای شستشو یا ضد عفونی دست ها
 4. شناسایی دقیق مکان های نیازمند به لوازم شتستشو یا ضد عفونی مضاعف با توجه به تعداد و نوع فعالیت پرسنل

ضدعفونی و رعایت بهداشت محیط کار

گندزدایی دائم و پیوسته ی محیط کار نباید هیچ گاه نادیده گرفته شود. گاهی ممکن است در یک روز کاری، محیط کار به چند مرتبه ضد عفونی نیاز داشته باشد. در این راه صاحبان کسب و کار یا مدیران هر مجموعه می توانند از مراکز ضد عفونی کمک بگیرند. این شرایط در صورتی که برخی افراد به دلیل علائم فیزیکی، مشکوک به ابتلای بیماری کرونا می شوند، تا حد زیادی تغییر می کند و نیازمند پروتکل های جداگانه ای می باشد. پس همیشه قبل از نظافت و گندزدایی محیط کار، باید ابتدا یک ارزیابی کلی از وضعیت سلامت و جسمانی پرسنل به عمل بیاید تا بر اساس آن، برای روش و فرایند ضدعفونی محیط و اشیاء، تصمیم گرفته شود. این ارزیابی به کارفرمایان و نظافت کاران تا حد زیادی اجازه می دهد تا موانع کار خود را بهتر بشناسند و کنترل بیشتر و کارآمدتری را بر فرآیند نظافت و گندزدایی داشته باشند.

ضدعفونی تجهیزات و لوازم کار

اگر همه ی سطوح را مرتبا تمیز نگه دارید، فرایند نظافت و گندزدایی آن تا حد زیادی راحت تر می شود و زمان کمتری را صرف می کند. بهتر است که برای این کار یعنی تمیز نگه داشتن سطوح، برنامه ریزی منظم و بهینه ای تدارک دیده شود. برای استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی مثل توالت ها و یا دوش های آب نیز، باید یک راهنمایی مشخص و استاندارد متناسب با شرایط پیش رو تدوین شود. تجهیزات و لوازم کار، و همینطور انواع سطوح و مخصوصا سطوحی که مرتبا مورد تماس با دست های افراد قرار میگیرند، باید به طور مرتب و پس از هر بار استفاده ی طولانی مدت، تمیز و یا ضد عفونی شود. برای نتیجه هرچه بهتر در این زمینه شرکت‌های ضد عفونی با برخورداری از دستگاه ها و مواد ضدعفونی اصولی در ضدعفونی محل کار شما می توانند موثر باشد.

سلامت در محل کار با ضد عفونی اصولی

سطوح و اجسام آلوده به کرونا

درها، کلید ها، دکمه ها و هر چیزی که به طور مکرر و توسط افراد مختلف لمس می شوند، به نظافت و ضد عفونی منظم تر و بیشتری نیازمندند. چند نمونه از این سطوح و اشیاء اشتراکی، به طور خلاصه به شرح زیر می باشند:

 1. سطوح کاری مانند میز ها و سکو ها
 2. دستگیره های در ها، پنجره ها، ریل ها، تلگراف ها و وسایل تهویه ای
 3. مکان های اشتراکی مثل توالت، دوش آب، رختکن، راهرو و آسانسور
 4. دستگیره های خودرو، فرمان، کمربند ایمنی و کلید های سطوح داخلی
 5. پانل های کنترل ماشین آلات و سوئیچ ها
 6. صفحه کلید های رایانه، پرینتر، صفحه های لمسی، مانیتور ها و تلفن ها
 7. شیر آب، کتری، یخچال، مایکروویو و کمد
 8. تجهیزات کاری مشترک مانند ابزار آلات، وسایل نقلیه درون سازمانی، کامیون های پالت و جعبه های تحویل
 9. کالاهای پستی و مرسوله هایی که وارد محیط و جابجا می شوند

انواع روش های گندزدایی سطوح آلوده

در همه ی موارد بالا، نظافت و گند زدایی به دو روش کلی باید انجام شود؛ گندزدایی جامع که باید با دقت بیشتر و به صورت دوره ای و بسته به شرایط محیط کار از هر روز یک بار تا چند روز در میان انجام شود؛ و گند زدایی سطحی که می تواند شامل تمیز کردن یک شی بلافاصله پس از استفاده از آن باشد و معمولا در طی یک روز کاری، چندین بار و توسط افراد مختلفی انجام می شود. کارفرما باید همیشه از این امر اطمینان کامل داشته باشد که این دو روش گند زدایی، توسط پرسنل و به طور دقیق و اصولی به انجام برسند. علاوه بر این کارفرمایانی که محل اقامت کارکنان خود را تامین می کنند، باید علاوه بر محیط کار، از نظافت و گند زدایی منظم و مداوم محل اسکان کارکنان نیز اطمینان حاصل کنند که در این مورد نیز سرویس های اشتراکی مثل توالت و دوش، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

کاهش نظافت و گندزدایی

برای تحقق این امر، کاهش ضرورت تماس افراد با یکدیگر و همینطور با اشیاء مختلف موجود در محیط کار، بهترین روش است. به این منظور لازم است که کارفرما، تردد افراد در محیط را با یک برنامه ریزی جامع محدود تر کند، و از نیاز لمس اشیاء توسط کارکنان، تا حد زیادی بکاهد. همین سیاست کوچک باعث می شود تا در تعداد و همینطور هزینه ی مورد نیاز برای گندزدایی و نظافت محیط کار، صرفه جویی بسیار بهینه ای به عمل بیاید. حال این سوال پیش می آید که از چه طریقی می توان تردد افراد و نیاز آنها به تماس با اشیاء را کاهش داد. چند نمونه از راه های پیش رو به شرح زیر می باشند:

 1. اختصاص محل کار یا وسایل نقلیه خاص به افراد خاص
 2. ایجاد گروه های کوچک کاری که بتوانند به طور کاملا مستقل روی وظایف به خصوصی کار کنند
 3. از میان برداشتن وسایل کاری و پلت فرم هایی که نیازی به آنها ندارید
 4. قرار دادن در های باز، یا اتوماتیک برای جلوگیری از لمس دستگیره ها
 5. کاهش تجهیزات موجود تا جایی که اختلالی در انجام کار مورد نظر به وجود نیاید.
ضدعفونی منزل

اهمیت ضدعفونی منزل در دوران کرونا

ویروس کرونا، امروزه با نفوذ خود به همه جای جهان، خود را به یک اپیدمی دردسرساز تبدیل کرده است و این مشکل، باعث شده تا مسئولان و حافظان جامعه، سیاست قرنطینه ی خانگی را به عنوان گزینه ی اصلی برنامه ی کنترل خود بر این اپیدمی، در نظر بگیرند. از آنجا که قرنطینه، مدت زمان حضور ما در منزل و خانه را تا حد زیادی افزایش داده است، ضرورت دارد تا نظافت و گندزدایی محیط زندگی، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه واقع شود. عمل ضدعفونی یا گندزدایی، هرچند که در ظاهر کار چندان پیچیده ای به نظر نمی رسد، اما به آگاهی ها و انجام عملیات اختصاصی و اصولی کامل و مدونی نیازمند می باشد. اگرچه نظافت منزل و محیط زندگی از دیر باز، جزئی از فرهنگ زندگی ما ایرانیان بوده است که برای اثبات آن می توان به رسم قدیمی خانه تکانی در دوره ی نوروز اشاره کرد؛ اما با توجه به تفاوت نظافت و گند زدایی و همینطور با در نظر گرفتن شرایط پیش رو که از شیوع گسترده و همه جانبه ی بیماری کرونا ناشی می شود، لازم است تا به این مسئله با دید وسیع تر و جامع تری نگریسته شود.

چرا ضدعفونی منزل واقعا مهم است

خانه یا منزل، اصلی ترین و مهم ترین پایگاه اجتماعی است و مهم ترین نقش را در تامین و تکامل جامعه ایفا می کند. لازم به توضیح این مسئله نیست که اگر خانه و خانواده، محیط تمیز و افراد سالمی نداشته باشد، نمی توان انتظار جامعه ای تندرست و اقتصادی پویا و کارامد را در آن داشت. پس ضرورت دارد تا قبل از هر جای دیگری، به امر نظافت و ضدعفونی در منزل توجه شود. این توجه در حال حاضر به یکی از اصلی ترین و بی پاسخ ترین دغدغه های زندگی ما ایرانیان و دیگر مردمان جهان تبدیل شده است. اگرچه بسیاری از افراد به طور مکرر و حتی وسواس گونه به نظافت روزانه ی محیط زندگی شان مشغول می شوند و وقت و انرژی زیادی را برای این کار مصرف می کنند؛ اما خیلی از آنها نمی دانند که ضد عفونی، هر چند که به دفعات مکرر باشد ولی از روش درست و اصولی انجام نشود، نه تنها موثر نیست بلکه می تواند خطر ابتلا به بیماری را هم بیشتر کند. وظیفه ی آموزش اصول نظافت و گند زدایی محیط زندگی، اول از همه بر عهده ی رسانه های عمومی و دسته جمعی است و این رسانه ها هستند که باید تمامی اخبار و اطلاعات پیرامون این گونه ویروس ها را هم در مطالب خود بازتاب دهند. چرا که عمل ضدعفونی کاملا به نوع و خصوصیات فیزیکی و رفتاری میکروارگانیسم های هدف وابسته است. با این حال، بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل مشغله ی زیاد کاری یا ناتوانی در اثر بیماری، نمی توانند این وظیفه را در قبال منزل و خانه ی خود به درستی به انجام برسانند. در این میان، شرکت هاو موسسات ضد عفونی، پدیده ای هستند که می تواند راهگشا باشد.

در ضدعفونی باید به چه نکاتی توجه کرد

فرایند ضدعفونی و نظافت منزل در بین شرکت های خدماتی، موضوع تازه و جدیدی نیست؛ اما با توجه به شیوع گسترده ی ویروس نیمه ناشناخته ی کرونا، مسئله کمی پیچیده تر و تخصصی تر می شود. شرکت های ضد عفونی کننده ی کرونایی، باید ضمن رعایت تمامی اصول و قوانین مرتبط با مهار این ویروس، تصمیم گیری ها و اعمال خود را اتخاذ کنند و به انجام برسانند. این تصمیم گیری ها به عوامل مختلفی از جمله، متراژ ساختمان، مصالح به کار برده شده در بنای ساختمان، منطقه ی جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، طیف سنی و فرهنگی افراد ساکن در خانه و میزان و نحوه ی دکوراسیون فضای داخلی منزل، بستگی دارد و ممکن است دستور العمل های متفاوتی را نیازمند باشد. علاوه بر این و پس از شناسایی و براورد این موارد، باید در مورد نوع محلول به کار برده شده برای ضد عفونی و نحوه ی گند زدایی از طریق آن نیز، به درستی تصمیم گیری شود. تمامی افرادی که قصد دارند تا دستور العمل های گند زدایی در منزل را انجام دهند، خود باید ضمن دارا بودن وضعیت سلامت کامل، رعایت پروتکل های بهداشتی و اصول اولیه ی بهداشت را مد نظر قرار دهند.

ضدعفونی منزل
ضدعفونی منزل

در ضد عفونی چه نقاطی بیشتر از همه اهمیت دارند

در بین نقاط مختلف منزل برای گندزدایی، بیشترین اولویت را کف زمین و سالن ها دارند؛ مخصوصا اگر از نوع سرامیکی و بدون فرش یا موکت باشند. چرا که اگر کف ها آلوده باشند، نظافت و گندزدایی در تمام محیط ساختمان بدون اثر بی فایده خواهد بود. آشپزخانه نیز جای دیگری است که اهمیتی قابل توجه دارد. در این مکان حتی کوچکترین میکروب و ویروس هم می تواند به داخل غذاها و نوشیدنی های مورد استفاده ی اهالی خانواده نفوذ کند و مشکلات متعددی را به وجود بیاورد. از طرفی بخش زیادی از مواد غذایی نگهداری شده در آشپزخانه، خود نباید به مواد ضد عفونی کننده ی شیمیایی و سمی آلوده شوند؛ چرا که باز هم می توانند سلامت خانواده را به خطر بیندازند. پس ضروری است تا برای گند زدایی آشپزخانه، از مواد استاندارد و به شکل کاملا اصولی و برنامه ریزی شده ای استفاده شود. لازم به ذکر است که در تمامی قسمت های آشپزخانه، سینک ظرفشویی، یکی از آلوده ترین و مستعد ترین مکان ها برای جذب ویروس ها و باکتری هاست و درست در همین قسمت است که مواد غذایی، شسته و به یخچال و یا ظروف آشپزی منتقل می شوند. پس گند زدایی این قسمت نیز، باید با دقت و دستور العمل های متناسبی انجام شود.

ضدعفونی سرویس های بهداشتی

سرویس های بهداشتی مثل حمام یا توالت نیز با رطوبت خود، فرصت بسیار مناسبی را برای رشد انواع میکرو ارگانیسم ها فراهم می کنند. در واقع این اماکن را می توان یکی از زیستگاه های مورد علاقه ی ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها دانست. به همین سبب لازم است تا در طی گند زدایی، تمامی نقاط این اماکن از جمله شیرآلات، وان، توالت فرنگی، کاشی ها و سرامیک ها به دقت و به طور کاملا اصولی بررسی شوند. به غیر از سرویس های بهداشتی، به نواحی پر تردد منزل نیز باید توجه ویژه ای شود. مناطقی مثل راهرو، راه پله، پارکینگ، درب های ورودی و خروجی و همینطور مبلمان و صندلی ها، جزو مواردی هستند که می توانند در اولویت گند زدایی منزل قرار بگیرند.

در پایان باید این نکته را هم مجددا خاطر نشان کنیم که :

ترکیب چند مواد شیمیایی مختلف برای گند زدایی و بدون آگاهی و شناخت لازم از خواص آن ترکیبات، می تواند با انتشار گازهای سمی و آسیب هایی که به پوست می رسانند، مشکلات ناگواری را به وجود بیاورند. به عنوان مثال ترکیب وایتکس و سرکه و جوهر نمک، که متاسفانه تا حدی هم شایع شده است، بسیار خطرناک و آسیب زاست و ممکن است حتی بیشتر از ویروس کرونا، به ریه و دستگاه تنفسی آسیب برسانند. گند زدایی منزل توسط نیرو های متخصص و آموزش دیده، شاید در ظاهر نیازمند صرف هزینه هایی نه چندان پایین باشد؛ اما اگر به آن به قیمت سلامت افراد خانواده بنگریم، کاملا مقرون به صرفه خواهد بود. در ضمن نباید فراموش شود که فرایند ضد عفونی، به قصد از بین بردن میکرو ارگانیسم هایی است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و آنقدر کوچک اند که در یک نقطه به اندازه ی سر سوزن، میلیون ها عدد از آن ها می توانند وجود داشته باشند. پس رعایت، نهایت دقت و توجه و همینطور نظم و ترتیب در گندزدایی منزل، باید از اولویت های اصلی باشد

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

یکی از پدیده های نو ظهور و مشکل سازه سده ی پیش رو، اپیدمی مرگبار بیماری کرونا است که روز به روز قربانی های خود را بیشتر می کند. برای جلوگیری از روند این ویروس تذکرهایی مثل استفاده از ماسک و دستکش و یا رعایت فاصله ی اجتماعی و دوری گزیدن از انواع اجتماعات را به دفعات شنیده اید. اما این چند مورد، به تنهایی کفایت نمی کنند. بیماری کرونا همچنان زندگی مردم سراسر جهان را دچار دگرگونی کرده است و طبق شواهد موجود، ماه ها و یا سال ها ممکن است ادامه پیدا کند. یعنی با رعایت نکات ابتدایی بهداشتی نمی توان به طور کامل آن را از بین برد. ضد عفونی، یکی دیگر از کار هایی است که می تواند از گسترش این بیماری و ویروس های منشاء آن تا حد زیادی جلوگیری کند.

اهمیت ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

ضد عفونی اصولی و کارشناسی شده ی منزل در دوره ی اپیدمی کرونا، امری کاملا تخصصی و پیچیده است و مهم تر از آن، ضد عفونی منازلی است که ساکنین آن به این ویروس مبتلا شده اند. به طور کلی در خانه ای که در آن یک یا چند شخص مبتلا به کرونا زندگی می کنند، رعایت نکات بهداشتی مخصوص، کاملا ضروری است. از جمله اینکه اقامت فرد مبتلا، باید در یک محیط یا اتاق کاملا مجزا باشد و تردد آن فرد در دیگر نواحی منزل تا حد ممکن باید محدود شود. تهویه ی مناسب در چنین محیطی از ضروریات است و استفاده از ماسک برای مراقبان و افراد مرتبط با او و همینطور شستشوی دست ها با آب و صابون پس از برقرار ارتباط، مواردی است که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند. جدا از همه ی اینها، یکی از مشکلاتی که پیش روی این گونه افراد قرار دارد، نظافت و ضد عفونی محیط داخلی منزل است که خود عملیات کاملا پیچیده و حساب شده ای را می طلبد. اهمیت این مسئله تا حد زیادی به رعایت نکات بهداشتی توصیه شده بستگی دارد. در ادامه ی این مقاله تعدادی از این نکات بهداشتی، به طور خلاصه ذکر خواهند شد.

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

نکات مهم در مورد ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

اگرچه طبق آخرین تحقیقات، استفاده از دستکش های لاتکس به طور معمول تاثیر چندانی در کنترل این اپیدمی ندارند و شستن مرتب دست ها با آب و صابون، راه حل مناسب تری به نظر می رسد؛ اما وجود این محافظ پلاستیکی، برای کسی که میخواهد محیط زندگی یک فرد مبتلا به کرونا را ضد عفونی کند، از ضروریات است. البته استفاده از دستکش در این مورد هم به زمان های خاصی محدود می شود و در کنار آن شستشوی مرتب دست ها با مواد شوینده باز هم ضرورت دارد. نباید فراموش کرد که صابون ها و مواد شوینده، به بهترین شکل ممکن می توانند انواع میکروارگانیسم های زنده را از سطح بدن ما دور کنند. به طور کلی می توان گفت که مواد شوینده می توانند میکروب ها و ویروس ها را از ما دفع کنند و مواد ضد عفونی کننده باعث نابودی آنها در لحظه می شوند. تشخیص این که چه زمانی از کدام یک از این دو ماده باید استفاده شود، به اطلاعات کافی و ارزیابی اولیه محلی که قرار است گند زدایی شود نیازمند است. این ارزیابی، باید به درست ترین و اصولی ترین شکل ممکن به انجام برسد، چرا که نتایج فرایند ضد عفونی و تاثیر آن، کاملا به همین اطلاعات وابسته می باشد.

کدام اشیاء اهمیت بیشتری دارند؟

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

در منازل مسکونی، برخی از اجسام بیش از اشیاء دیگر، مورد استفاده قرار می گیرند؛ دستگیره ی درها، کلیدهای روشنایی، کانتر، کابینت و کمد، دسته های مبل و صندلی، تلفن، موبایل، صفحه کلید رایانه، شیر آلات، سینک ظرفشویی، جاکلیدی و دسته کلید و همینطور کارت های بانکی و الکترونیکی از این قبیل موارد اند. نکته ی قابل توجه این است که هر کدام از این موارد، برای ضد عفونی شدن به روش های مخصوص و کاملا جداگانه ای نیاز دارند و استفاده ی نابجا از مواد ضد عفونی کننده ی غیر استاندارد، می تواند باعث خرابی و صدمه دیدن آنها شود. به عنوان مثال، هر وسیله ی الکترونیکی برای ضد عفونی شدن، دستور العمل های خاص خودش را دارد که معمولا در دفترچه ی راهنمای آن شرح داده شده است. شخص ضد عفونی کننده یا گندزدا، باید به این دستور العمل ها دسترسی و اشراف کامل داشته باشد تا از خطرات و صدمات احتمالی پیش رو جلوگیری کند.

مراقب لباس ها و لوازم پارچه ای باشید

یکی دیگر از مواردی که اهمیت ضد عفونی منزل بیماران کرونایی را دو چندان می کند، وجود وسایل پارچه ای است. جابجایی لباس ها و انتقال آنها به محفظه ی ماشین لباس شویی و همینطور فرایند انجام شستشوی آن، همگی نیازمند دستور العمل های مخصوص به خود می باشند. به عنوان مثال فرد ضد عفونی کننده هنگام انتقال لباس ها باید از دستکش یک بار مصرف استفاده کند و در غیر این صورت، حتما پس از جابجایی و قبل از تماس با شی دیگری، دستان خود را به طور کامل ضد عفونی کند. همینطور تکان دادن البسه ی آلوده در هوا می تواند باعث پراکنده شدن ویروس های سطح آن در محیط شود و به همین جهت، جابجایی این البسه باید با دقت کامل و بدون هیچ گونه تنش و برخوردی انجام شود. مواردی مثل فرش، موکت یا پرده نیز باید طبق استانداردهای مخصوص به خود و البته با آب دارای دمای بالا شسته شوند.

ضد عفونی منزل بیماران کرونایی

سخن پایانی

بنا بر شواهد موجود، ویروس کرونا همچنان به تاخت و تاز خود در زندگی انسان ها ادامه می دهد و برای مدتی طولانی، میهمان ناخوانده ی ما خواهد بود. موثر ترین شیوه برای جلوگیری از این اپیدمی، در حال حاضر سیاست های قرنطینه ای و همینطور نظافت و ضد عفونی مکرر و دائم محیط های اجتماعی است. در بین این محیط ها، خانه و منزل، اهمیتی فوق العاده تری دارد و نظافت و گند زدایی روزانه آن، تنها و موثر ترین کاری است که برای حفظ سلامتی افراد خانواده از دست ما بر می آید. این فرایند تخصصی، اگر به نحو درست و اصولی خود انجام نشود، می تواند حتی نتایج معکوس و مخربی را به دنبال داشته باشد. پس ضرورت دارد تا این کار، ضمن آگاهی و آموزش های مناسب به انجام برسد. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری توانایی و یا فرصت کافی را برای این فراگیری و به کارگیری آن ندارند و به همین دلیل، مراکز ضد عفونی کننده ی منازل و محیط های کاری، باید این وظیفه ی خطیر اجتماعی را به عهده بگیرند. اصول مدون شده از سوی سازمان های ملی و بین المللی بهداشت که بر اساس اطلاعات علمی به دست آمده از مراکز پزشکی و تحقیقاتی اتخاذ شده است، می تواند در این میان بسیار کارآمد باشد. متخصصان فعال در مراکز ضد عفونی کننده، باید ضمن رعایت این اصول و همینطور پروتکل های عمومی و تخصصی بهداشتی، کار خود را به بهترین شکل ممکن در این راستا به انجام برسانند و این نکته را مد نظر داشته باشند که کم کاری در این زمینه، می تواند به قیمت به خطر افتادن سلامت انسان ها و هموطنانمان تمام شود. البته مردم نیز به نوبه خود باید در تمامی جنبه های زندگی شان، توجه به این نکات بهداشتی را در مرحله ی عمل به اثبات برسانند و همیشه هوشیار باشند که آسیب های اجتماعی قبل از هر چیز، گریبان گیر خودشان خواهد بود.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا

پیرامون ویروس جدید کرونا، مباحث مفصل و متنوعی وجود دارد. بدون شک دستور العمل های بهداشتی و پروتکل های حفاظتی در برابر این ویروس و اهمیت وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا را بارها و به کرات از رسانه های مختلف شنیده اید و به همین دلیل در این مقاله قصد نداریم تا مجددا آنها را بازگو کنیم. چرا که رعایت آنها را به عنوان یک پیشفرض اولیه و بدیهی در نظر گرفته ایم.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی در دوران کرونا چیست؟

براساس آخرین اطلاعات علمی، این ویروس ریوی که از طریق انتشار فرد به فرد و تماس های نزدیک منتقل و منتشر می شود، سیستم تنفسی اشخاص را دچال اختلال می کند. بدون شک تدارکات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، بخش زیادی از زندگی اجتماعی ما را تغییر داده است. همانطور که در گذشته کار هایی مثل خشکشویی، شستشوی اتومبیل و یا تهیه ی غذا توسط افراد خانواده انجام میشد و به مرور زمان و بر اثر پیچیدگی نظام اجتماعی این وظایف به مراکز مخصوصی سپرده شد؛ امروزه نیز به اقتضای شرایط دشوار و پر هیاهوی زندگی و رشد و شیوع اپیدمی کرونا، وجود یک مرکز بهداشتی برای ضد عفونی منزل، خودرو و محیط کار، یکی از اصلی ترین ضرورت هاست. ضد عفونی محیط، یک امر کاملا اختصاصی است و به آموزش ها و آگاهی های خاصی نیازمند است. اکثر افراد جامعه که درگیر شغل و کارهای روزمره زندگی شان هستند، نمی توانند برای فراگیری این آگاهی، وقت کافی و مورد نیازی را اختصاص دهند. مسلما شخص یا افرادی باید باشند تا این قبیل کارها را، به عنوان یک وظیفه ی اجتماعی و یک شغل جدید به عهده بگیرند. نظافت و ضد عفونی در دوره ی اپیدمی کرونا، وظیفه ای است که به حد بسیار زیادی، نیازمند توجه و تخصص می باشد. چرا که به سلامت و زندگی تک تک افراد جامعه وابسته است.

روش های انتقال ویروس کرونا

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

یافته های اخیر دانشمندان و ویروس شناسان بیانگر این نکته است که کرونا ویروس در محیط کنترل شده و بر روی سطوح با توجه به جنس آن سطح، از 2 ساعت تا 5 روز می تواند زنده بماند.
به طور کلی کرونا ویروس از سه طریق می تواند یک هر فرد سالمی را گرفتار کند؛ اصلی ترین و قطعی ترین راه انتقال از طریق قطرات مایع و بخار ناشی از عطسه و سرفه ی شخص مبتلاست؛ راه انتقال بعدی، تماس و گفتگوی نزدیک و شخص به شخص است و نوع سوم انتقال، لمس کردن سطوح آلوده با دست و تماس دست با بینی، دهان و چشم هاست.

تاثیر مواد ضدعفونی کننده بر ویروس کرونا

اگرچه ویروس کرونا می تواند مدت ها بر روی سطوح مختلف زنده بماند، اما استفاده از محلول ها و عوامل ضد عفونی کننده می توانند تا حد زیادی از ادامه ی حیات آن جلوگیری کنند. پراکسید هیدروژن با غلظت 0.5 درصد، یکی از معمول ترین انواع ضد عفونی کننده هاست. البته نوع محلول ضد عفونی کننده، به طور کامل به سطح مورد نظر و مورد مصرفی ما بستگی دارد؛ برای مثال دست ها و پوست بدن را با موادی مثل دکوسپت، سپتی اسکراپ، پوویدون آیداین، سورفانیوس، آنیوزایم دی دی و الکل رقیق شده ضد عفونی می کنند و برای گند زدایی سطوح غیر زنده، از ترکیبات شیمیایی متفاوت تری استفاده می شود. امروزه در همه جای دنیا و در سراسر اماکن صنعتی، تجاری و مسکونی، نظافت و ضد عفونی روزمره، به طور بی وقفه انجام می شود و این، بهترین و موثرترین راه پیش رو برای جلوگیری از گسترش زنجیره ی حیات ویروس کرونا می باشد. اهمیت ضد عفونی تا جایی است که برخی دانشمندان در صدد ساخت ربات هایی هستند تا این وظیفه را به طور مکرر و چندین بار در روز در محیط های مختلف به انجام برسانند.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

ضدعفونی باید به چه نحوی انجام شود؟

همانطور که از اهمیت وجود مراکز ضدعفونی آگاه هستید، ضد عفونی باید به طور دقیق و تخصصی انجام شود؛ برای مثال پدیده ای که معمولا به آن اهمیتی داده نمی شود، ضد عفونی کف سالن هاست؛ چرا که ویروس کرونا از طریق کفش هایی که مرتب با آن به نقاط مختلف شهر جابجا می شوید، می تواند منتقل شود. به علاوه هنگامی که به برداشتن کفشتان از روی زمین با دست اقدام می کنید، ممکن است که آلودگی به دستان شما نیز سرایت کند و این در واقع یکی از شایع ترین راه های انتقال ویروس است. نکته ی دیگری که فراموش می شود این است که برای نظافت کف سالن ها نباید مانند روش همیشگی و از آب های شهری استفاده شود؛ بلکه باید به مخزن آب مورد استفاده، مقدار متناسبی محلول ضد عفونی کننده و از بین برنده ی متاسب با میکروارگانیسم مورد هدف هم اضافه شود. گندزدایی انواع وسایلی مثل سطح میز، صندلی، کلید های روشنایی، دستگیره درها و سایر اشیاء نیز به راه و روش مخصوص به خود نیازمند است. علاوه بر این، هر محیط کاری بنا بر شرایط فعالیت و ساختمان آن، به روش کاملا جداگانه ای باید ضد عفونی شود؛ برای مثال روش ضد عفونی یک بیمارستان با یک فرودگاه یا یک کارگاه چوب تراشی، کاملا متفاوت از یکدیگر می باشند. همینطور ضد عفونی منازل، مدارس، باشگاه های ورزشی، مراکز تجاری یا سالن های سربسته ی عمومی نیز پروتکل های مخصوص به خود را دارا می باشند.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

تخصص در ضد عفونی، شامل چه مواردی می شود؟

با توجه به اهمیت وجود مراکز ضدعفونی، فرایند ضد عفونی می بایست به طور کامل، تخصصی و کارامد انجام شود، مباحث مهم و متعددی باید مورد توجه قرار بگیرند. نوع محیطی که قرار است مورد گندزدایی قرار بگیرد اولین مورد است. افراد ضد عفونی کننده باید قبل از شروع کار خود، محیط هدف را مورد بررسی و ارزیابی کاملا دقیق قرار دهند و بر اساس نوع کاربری آن، متراژ، موقعیت جغرافیایی و شرایط و خصوصیات درونی و بیرونی ساختمان مورد نظر، تجهیزات خود را تهیه کننده و برنامه ای مخصوص را تدارک ببینند. شناخت نوع ویروس و نحوه ی فعالیت، زندگی و تولید مثل آن، یکی دیگر از مواردی است که گند زدا باید نسبت به آن اطلاعات کافی داشته باشد. به عنوان مثال، یک باکتری کشنده، ممکن است در دمای بالا رشد و تکوین داشته باشد و همان دمای بالا در عین حال، فعالیت یک نوع باکتری یا ویروس دیگر را دچار اختلال کند. در حال حاضر و با توجه به نشر گسترده ی بیماری کرونا، آگاهی از تمامی خصوصیات ویروس منشا این بیماری یعنی کووید 19، لازمه ی هر نوع گند زدایی در این رابطه است. نکته ی دیگری که اهمیت فوق العاده ای می تواند داشته باشد، آشنایی با نوع محلول ها و فرمول های شیمیایی از بین برنده ی میکرو ارگانیسم هاست. به طور دقیق تر، تیم گند زدا باید بر اساس دانش و آگاهی، مواد و محلول هایی را برای ضد عفونی تهیه کنند که در عین کارآمدی و قدرت کشندگی بالا برای میکروب ها و ویروس ها، کمترین آسیب ها را به انسان برسانند؛ همانطور که می دانید استفاده از مواد ضد عفونی کننده ی غیر استاندارد و غیر اصولی، یکی دیگر از مسائل بغرنجی است که از این اپیدمی ناشی می شود و تا به حال گریبانگیر بسیاری از افراد شده است. گند زدا باید بداند که کدام ترکیب شیمیایی، در چه جاهایی و برای چه اشیائی می تواند کاربرد داشته باشد و چگونه باید از آن استفاده شود تا آسیبی به ارگانیسم های خود فرد و دیگر ساکنین یا کارکنان وارد نشود. یک مرکز ضد عفونی کننده ی تخصصی، باید به طور کامل و جامع، بر تمامی این موارد مشرف باشد و افراد آموزش دیده و آگاهی را به عنوان تیم خود استخدام و انتصاب کند.

ضدعفونی محل کار

ضدعفونی محل کار

پاندمی ویروس کرونا، تمامی مشاغل و کسب و کارها را در سطح جهان تحت تاثیر قرار داده است. تمام افراد با هر رده سنی و رشته شغلی مجبور به سازگاری با این ویروس هوشمند شده اند تا با روش های مختلف، سلامت و امنیت کارمندان و مراجعین خود را تأمین کنند. البته تنها این مورد نیست، دولت ها نیز قوانین جدیدی در این باره وضع کرده اند؛ به عنوان مثال زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به منظور کاهش شیوع کرونا الزامی است. یکی دیگر از الزاماتی که ایجاد شده، مربوط به مدیران و صاحبان مشاغل است که آنها را ملزم به ایجاد یک برنامه مرتب برای انجام ضدعفونی محل کار می کند.

توجه داشته باشید که بازگشایی به روال کاری و حضور در جامعه مانند گذشته، مستلزم رعایت یک سری قوانین بهداشتی توسط همه افراد جامعه است. تا زمانی که سلامت جامعه در امنیت کامل قرار بگیرد و بیماری کرونا ریشه کن شود اجرای این قوانین ضروری می باشد. یکی از مهمترین این قوانین علاوه بر فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک که نباید مورد غفلت قرار بگیرد، ضد عفونی مرتب منازل و مکان های عمومیست.

ضدعفونی محل کار

ضدعفونی محیط کار

در حالی که شرایط شغلی بسیاری از کارمندان تغییر کرده است و اغلب آنها مجبور به انجام وظایف خود به صورت دورکاری هستند، برای برخی مشاغل حضور کارکنان در محل کار الزامی است. از طرفی این شرایط برای همیشه تداوم نخواهد داشت و در آینده ای نزدیک اماکن عمومی با رعایت پروتکل های بهداشتی مجبور به بازگشت به کسب و کار خود هستند. به همین دلیل ایجاد یک محیط مطمئن، سالم و کاملا بهداشتی و استریل برای امنیت جسمی و روانی افراد و همچنین کارمندان، بسیار ضروری است و بر عهده مدیران قرار دارد. به همین منظور بسیاری از شرکت ها تمرکز خود را بر ضد عفونی کردن اماکن عمومی گذاشته اند و طبق استانداردهای جهانی در این مسیر فعالیت می کنند.

اهمیت ضدعفونی محل کار

فرقی نمی کند که در چه مکانی کار می کنید، چه محیط کارتان وسیع باشد چه کوچک و کم وسعت، چه در فضای باز کار کنید و چه در یک مکان مسقف، در هرصورت این قانون شامل شما نیز می شود.

اگر در طول روز با مردم در تماس هستید و حتی با یک یا چند مراجعه کننده ارتباط دارید، ضد عفونی کردن محیط کارتان یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است. در صورتی که تنها کار می کنید و یا تمایل دارید مسئولیت محیط  اطراف خود را شخصا انجام دهید باید به مسائل مهمی توجه داشته باشید؛ آلودگی های زیادی از جمله ویروس ها، باکتری ها و میکروب ها بر روی سطوح اماکن عمومی وجود دارد که این مساله شامل حال میز کار شما در محل کارتان نیز می شود. این مسئله بسیار مهم است که محیط کارتان کاملاً تمیز و بهداشتی باشد، بخصوص در این زمان که سلامت شما به این موضوع بستگی دارد. تمام سطوح در محل کار که دائماً لمس می شوند باید مرتباً ضدعفونی شوند.

در مورد کیفیت و محتویات مواد ضدعفونی کننده نیز دقت کافی به خرج دهید، بروشور راهنما یا برچسب روی آنها را بخوانید تا مطمئن شوید محتویات این مواد به سطوح وسایل آسیب نمی زنند. تنها از موادی استفاده کنید که دارای برچسب کنترل کیفیت از سازمان غذا و دارو هستند.

ضدعفونی محل کار

چه زمانی محل کار شما نیاز به ضدعفونی دارد

در صورتی که محل کار شما در طی هفت روز گذشته تعطیل بوده و هیچ گونه رفت و آمدی در یک هفته اخیر در آن مکان انجام نشده، یک تمیز کردن سطحی برای بازگشایی مجدد محل کارتان کافیست. زیرا تحقیقات انجام شده بر روی ویروس کرونا نشان می دهد که این ویروس طی این مدت زمان از بین خواهد رفت.اگر در بخش مدیریتی یک شرکت یا ارگان مشغول به کار هستید، در صورتی که یک یا چند کارمند دارید، باید ضدعفونی کردن محیط کار در برنامه روزانه شرکت شما قرار بگیرد. زیرا در این صورت علاوه بر خودتان مسئول سلامت عده ای دیگر نیز هستید. برای اینکه اطمینان حاصل کنید ضد عفونی محل کارتان روزانه و طبق برنامه انجام می شود و برای اطمینان از بهداشت محیط اطرافتان، می توانید این مسئولیت را به شرکت هایی که در همین زمینه فعالیت می کنند بسپارید.

اما اگر تمایل دارید این وظیفه را به عهده کارمندان شرکت یا چند نفر از پرسنل خدماتی بگذارید،لازم است در ابتدا به افراد اطلاعات و آموزش های لازم را منتقل کنید و بر روی نحوه انجام کار نیز نظارت داشته باشید. بیشتر سطوح با مواد ضدعفونی کننده موجود در فروشگاه ها و با تمیز کردن روزانه عاری از عوامل بیماری زا می شوند و نیاز به انجام کار اضافه ای برای آنها نیست. اما برخی از سطوح که بیشتر لمس می شوند مانند دستگیره های در و کلیدهای برق باید مکرراً در طول روز ضدعفونی شوند. همچنین می توانید برای کاهش انتقال ویروس برخی از اجسام غیرضروری را از محیط کارتان به طور کلی حذف وخارج کنید. مثلا اجسامی که بیشتر لمس می شوند یا فرش ها و کفپوش هایی که بافت متخلل دارند، منبعی برای به دام افتادن ویروس ها و آلودگی ها خواهند بود.

ضدعفونی محل کار

ویروس ها تا چه زمانی روی سطوح باقی می مانند

باید گفت که پاسخ قطعی وجود ندارد. این مدت در مورد ویروس های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ویروس آنفلوآنزا بین دو تا هشت ساعت بر روی سطوح فعال باقی می ماند. این موضوع به جنس سطح مورد نظر نیز بستگی دارد، ویروس ها روی بعضی از سطوح زودتر از بین می روند و بر روی بعضی سطوح تا چند روز نیز باقی می ماند. مثلا ویروس کرونا بر روی سطوح استیل تا سه روز نیز زنده و فعال است. در ضمن نور خورشید نیز باعث کاهش فعالیت ویروس کرونا بر روی سطوح و همینطور اشیاء خواهد شد.
ویروس ها عمدتا با حرارت از بین می روند؛ دمای بین ۱۶۷ تا ۲۱۲ درجه فارنهایت ویروس ها را به طور کامل از بین می برد.

برای از بین بردن ویروس ها از چه موادی استفاده می شود

برخی از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی نیز در صورتی که حاوی کلرین، هیدروژن پراکسید یا الکل باشند برای از بین بردن ویروس ها مؤثر هستند. قبل از استفاده از مواد ضدعفونی کننده موارد احتیاطی را رعایت کنید و از دستکش استفاده کنید.از تهویه هوا مطمئن شوید، مواد ضدعفونی کننده مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید و در انتها این مواد شیمیایی را از دسترس اطفال دور نگهدارید. در صورتی که مبتلا به آسم یا دیگر بیماری های تنفسی می باشید از استفاده این مواد جداً پرهیز کنید. اگر به محلول های ضدعفونی کننده دسترسی ندارید، کافیست مایع سفید کننده را با نسبت یک به چهار با آب رقیق کنید. با ساخت این محلول می توانید محیط اطراف خود را ضد عفونی کنید و سپس اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود.

توجه

ویروس ها از طریق تنفس و لمس سطوح پراکنده می شوند، اما در شرایط فعلی که استفاده از ماسک در مکان های عمومی الزامیست، بیشترین راه انتقال احتمالاً از طریق لمس سطوح می باشد. بنابراین ضدعفونی کردن سطوحی که بیشتر لمس می شوند را در اولویت قرار دهید و در طول روز این عمل را به دفعات تکرار کنید. همچنین شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون و به مدت بیست ثانیه تأثیر زیادی در پیشگیری از بیماری های ویروسی از جمله کووید ۱۹ دارد.

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا | خدمات ضدعفونی پاک نهاد

 

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

به فرایند از بین بردن یا غیر فعال کردن انواع میکرو ارگانیسم ها در سطوح مختلف، ضد عفونی یا گند زدایی می گویند. یکی از میکروارگانیسم هایی که امروزه زندگی همه ی ما را دچار دگرگونی و چالش ساز کرده است، ویروس کرونا نام دارد. تا این لحظه، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون، رعایت فاصله ی مداوم اجتماعی، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی و پر تردد، و علاوه بر همه ی اینها، ضد عفونی مکرر دست ها و وسایلی که با آن سر و کار داریم، بهترین و موثر ترین روش برای پیشگری از دچار شدن به بیماری ناشی از این میکروارگانیسم است. اما قبل از هر چیزی باید ابتدا بدانیم که ضد عفونی چیست و چه تفاوتی با نظافت دارد؟

اگر زمان یا توانایی کافی برای رعایت این نکات نداشتیم چه کنیم؟

بهترین کار در این شرایط، کمک گرفتن از افراد متخصص به این کار می باشد. امروزه در بیشتر شهر ها، مراکز ضد عفونی کننده متعدد و متنوعی وجود دارند که تا حد زیادی می توانند مسئولیت این کار را به خوبی تقبل کنند. در نظر داشته باشید که انتخاب یک مرکز ضد عفونی کننده برای گند زدایی منزل یا محیط کارتان، باید پس از اطمینان خاطر از تخصص و توانایی کامل آن مرکز به انجام برسد.

ضد عفونی از چه زمانی متداول شد؟

«لویی پاستور» دانشمند معروف فرانسوی، یکی از اولین افرادی بود که در قرن نوزده میلادی، به نقش گسترده ی میکروارگانیسم ها در شیوع انواع بیماری ها اشاره کرد. تا قبل از آن، بیشتر عمل های جراحی را بدون استفاده از مواد ضدعفونی کننده به انجام می رساندند؛ اما اظهارات پاستور باعث شد تا یک پزشک انگلیسی به نام «جوزف لیستر» در اواخر سده ی نوزده، ضرورت استفاده از مواد ضد عفونی کننده در عمل های جراحی را گوشزد کند. او اولین کسی بود که این ایده را عملی کرد و به تولید مواد گندزدا و ضد عفونی کننده های مخصوص برای انواع جراحی ها پرداخت. البته نمی توان این رویداد را قدیمی ترین پیشینه ی گندزدایی دانست؛ چرا که در گذشته نیز افرادی مثل جالیسنوس و بقراط هم برخی از روش های ابداعی خودشان را برای ضد عفونی سطوح آسیب دیده ی بدن داشتند. مصریان باستان نیز قبل از مومیایی کردن اجساد خدایانشان، آنها را با ترکیبی از چند مواد شیمیایی بومی، به نوعی ضد عفونی می کردند. در چین هم طبیبان، عصاره ی کپک زده ی یک نوع لوبیای شور را به عنوان محلول ضد عفونی کننده در جراحی های خود استفاده می کردند. با همه ی این ها، یک شخصیت مذهبی در آمریکا به نام «جوزف اسمیت» در قرن نوزده بود که برای اولین بار استفاده از الکل را برای ضد عفونی و گند زدایی پیشنهاد کرد. در حال حاضر، علاوه بر الکل، طیف گسترده ای از ترکیبات مواد شیمیایی مثل ساولن، هیدروژن پروکساید، کلر هگزیدین گلوکونات و ترکیب ید و آب مقطر، به عنوان ضد عفونی کننده و دارای کاربردهای منحصر به خودشان تهیه و توزیع می شوند.

چه اماکنی در اولویت ضد عفونی قرار دارند؟

عملیات ضد عفونی برای کاهش انتشار آلودگی ناشی از ویروس کووید 19، در محیط های غیر بهداشتی مثل خانه و منزل، اتومبیل شخصی و خودرو های عمومی، دفاتر کار، شرکت ها و اداره ها، مدرسه ها، سالن های بدن سازی، سالن های آرایشی و زیبایی، ساختمان های عمومی، مراکز مذهبی، بازار ها، ترمینال ها، رستوران ها، کافه ها و انواع پاساژ ها و مراکز تجاری از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. در این اماکن، سطوحی که بیشترین تماس با دست ها را دارند، مانند دستگیره های درب و پنجره، لوازم آماده سازی غذا در آشپزخانه، صفحات لمسی و دکمه ای وسایل دیجیتال، شیرآلات، صفحه کلید رایانه و انواع ابزار آلات کار و تجارت، از اولویت بالاتری برای ضد عفونی برخوردارند.

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

چرا ضد عفونی در دوران کرونا اهمیت دارد؟

برخلاف انتظارات، خطرات ناشی از بیماری های میکروبی و ویروسی در زندگی، بیش از آنکه کاهش یابد، در حال افزایش است. اما بالاخره چه کسی قرار است به این اوضاع سر و سامان دهد؟ اپیدمی پیش رو یعنی بیماری کرونا، روز به روز با افزایش تعداد افراد مبتلا، رسوخ و رخنه ی خود را در زندگی ما بیشتر می کند. اگر کسی یا خانواده ای بخواهد از نظر اقتصادی و مقرون به صرفه و در عین حال به طور کارآمد با این اپیدمی مقابله کند، باید در یک برنامه ی حمایت عمومی و اجتماعی شریک شود. قبل از هرچیزی مردم باید به طور علمی در رابطه با مواردی مثل شناخت آلودگی، تمایز نظافت و ضد عفونی و مباحثی از این قبیل آگاه شود. این آگاهی ها باعث می شود تا افراد جامعه، به درک درستی از خطرات پیش رو و روش های موثر برای کاهش این خطرات میکروبی برسند. علاوه بر همه ی اینها، نتایج آخرین تحقیقات کارشناسان در این زمینه نشان می دهد که استفاده از ضد عفونی کننده ها، به عنوان بهترین استراتژی بهداشتی برای جلوگیری از این اپیدمی، کاملا ضرورت دارند.

برای مدت کوتاهی در قرن بیستم، به دلیل در دسترس بودن انواع آنتی بیوتیک ها و واکسن های معروف، رعایت نکات بهداشتی و عملیات ضد عفونی تا حدی به دست فراموشی سپرده شد. اما در دوره کنونی که بیماری های ویروسی و عفونی بیش از پیش شیوع پیدا کرده اند، این مقوله دوباره اهمیت خود را نشان داده است. علاوه بر شیوع عوامل بیماری زا، افزایش نسبی جمعیت، هم در کشور های توسعه یافته و هم در کشور های سنتی، یکی دیگر از نگرانی های پیش روی موضوع بهداشت و ضد عفونی است. پس اگر قرار باشد که روشی پایدار و اقتصادی برای کاهش خطرات بیماری های عفونی و ویروسی اتخاذ شود، مسئولیت آن باید بین تک تک اعضای جامعه تقسیم شود و هر شخص، باید با تعهد و مسئولیت پذیری کامل به آن پایبند باشد. معمولا بهداشت و نظافت در هیچ مکانی به اندازه ی منزل یا خانه، مشهود نیست؛ اما امروزه این توجه علاوه بر محل سکونت، باید نسبت به تمامی اماکن عمومی و اشتراکی نیز معطوف شود. به طور کلی رضایت از بهداشت خانه، باید به سطح شهر و جامعه نیز گسترش پیدا کند.

چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

هیپوکلرید سدیم که از ترکیب سفید کننده و کلر با غلظت 0.1 درصد تهیه می شود، یکی از پر استفاده ترین مواد ضد عفونی کننده برای اماکن غیر بهداشتی به شمار می رود. همچنین محلول الکل بین 70 تا 90 درصد برای ضد عفونی انواع سطوح غیر پارچه ای استفاده می شود. امری که نباید فراموش شود این است که سطوح، قبل از ضد عفونی باید ابتدا تمیز شوند. یعنی اگر آلودگی قابل مشاهده ای بر روی سطح مشاهده می شود، ابتدا باید با آب یا مواد شستشو تمیز شده و بعد از آن، مورد ضد عفونی با الکل یا دیگر مواد شیمیایی قرار بگیرند. عمل ضد عفونی همیشه باید از تمیزترین مناطق به سمت کثیف ترین سطوح (از نظر آلودگی میکروبی) انجام شود تا آلودگی بیشتر، به مناطق تمیزتر منتقل نشود. در فضای داخلی منازل و اماکن تجاری بسته، استفاده از مواد ضد عفونی کننده ای مثل الکل، نباید به صورت پاشش از طریق اسپری انجام شود؛ این مواد باید از طریق یک دستمال آغشته شده، سطح مورد نظر را ضد عفونی کنند.

تفاوت ضد عفونی با نظافت در چیست؟

هنگامی که چیزی را تمیز می کنید، فقط آثار قابل مشاهده و گرد و غبار سطحی آن را از بین می برید. مثل پاک کردن یک لکه ی رنگ روی سطح میز بوسیله ی یک تکه پارچه ی مرطوب. اما در عمل ضد عفونی، هدف از بین بردن میکروب ها و عوامل زنده ای است که بر روی یک سطح زندگی و یا تولید مثل می کنند. عمل ضد عفونی به طور کلی با عواملی مثل گرما، نور و یا انواع مواد شیمیایی انجام می شود. هنگامی که شما کفش های گلی تان را با آب و اسپری تمیز می کنید و برای خشک شدن در پشت پنجره قرار می دهید، در واقع به نظافت آن پرداخته اید، نه ضد عفونی؛ چرا که کفش ها اگرچه ممکن است که کاملا تمیز و شفاف به نظر برسند؛ اما هنوز در معرض آلودگی میکروبی قرار دارند.