چرا از الکل برای ضدعفونی استفاده کنیم ؟

با شیوع ویروس کرونا، ماده ضدعفونی کننده به یکی از وسایل ضروری تبدیل شده است که  هر کس برای حفظ سلامتی خود و دیگران، ملزم است به همراه داشته باشد. به همین منظور خرید الکل ضد عفونی کننده سپتی نایس به عنوان یک ضد عفونی کننده با کیفیت می ­تواند تا حدود زیادی از شما در برابر کرونا ویروس محافظت کند.

برای خرید الکل ضدعفونی کننده سپتی نایس که دارای دو نوع ضدعفونی کننده سطوح و ضدعفونی کننده دست است می توانید با کارشناسان پاک نهاد تماس گرفته و به صورت جزئی یا عمده خرید کنید.

برای مشاوره و خرید الکل ضدعفونی با ما تماس بگیرید

خرید الکل ضدعفونی کننده دست

 1. دارای خلوص هفتاد درصد است.
 2. به صورت آنی بیش از 99 درصد ویروس ها و باکتری ها را از بین می برد.
 3. هیچ ‌گونه پس ماند، لکه یا اثر دیگری از خود به جا نمی ‌گذارد.
 4. مستقیما قابل مصرف است و نیاز به آماده‌سازی و رقیق کردن جهت استفاده ندارد.
میزان اثر بخشی - 100%
خلوص - 70%
الکل ضدعفونی کننده دست
الکل ضدعفونی کننده دست

خرید الکل ضدعفونی کننده سطوح

 1. دارای خلوص هفتاد درصد است.
 2. قدرت ضد عفونی کنندگی بالایی دارد.
 3. به آبکشی احتیاجی ندارد.
 4. دارای گلیسیرین و عصاره­ گیاهی است که از خشک شدن پوست دست جلوگیری می­کند.
 5. بسته بندی الکل ضد عفونی کننده سپتی نایس کوچک و قابل حمل است و به هیچ عنوان نشت یا چکه نمی­ کند.
ماندگاری روی سطوح - 100%
خلوص - 70%
الکل ضدعفونی دست و سطوح

الکل چیست؟

الکل، ماده‌ای آلی است که از مواد طبیعی به دست می‌آید. دو نوع الکل بیشتر برای مردم شناخته ‌شده است؛ الکل اتیلیک یا «اتانول» و الکل متیلیک یا «متانول»؛ اولی کاربرد طبی دارد و دومی کاربرد صنعتی. به عبارت ساده ‌تر اتانول مفید است و متانول کشنده.

الکل ‌ها بویی تند و زننده دارند و اتانول از دوران پیش از تاریخ به دلیل ‌های گوناگون بهداشتی، رژیمی، مذهبی و تفریحی به عنوان نوشیدنی الکلی به کار می رفت. اندازه‌ های بیشتر آن سبب مستی شده و در مقدارهای بیشتر می ‌تواند به اختلالات تنفسی و حتی مرگ نیز بینجامد.

اتانول چیست؟

اتانول یا الکل اتیلیک یا اتیل الکل یا الکل میوه ترکیب شیمیایی با بوی خاص و آتش گیر است که دارای خاصیت مست ‌کنندگی است و در نوشیدنی‌ های الکلی با درصدهای مختلف پیدا می‌ شود. علاوه بر این در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارند. این کاربردها در عطر، ادکلن و سوخت در برخی ماشین‌ های جدید استفاده می شود.

اتانول به دلیل نقطه انجماد پائین در صنعت ضدیخ ‌سازی و به این دلیل که حلال بسیار خوبی است در صنعت عطرسازی، رنگسازی و … استفاده می ‌شود. محلول ۷۰ تا ۸۵ درصد به عنوان محلول ضد عفونی‌ کننده کاربرد دارد.

انواع مختلف اتانول عبارتند از:

الکل طبی:

الکل سفید یا الکل طبی نوعی اتانول با کیفیت، فاقد رنگ، بوی زائد و تلخ کننده است به همین علت به آن الکل خوراکی نیز می­گویند این نوع الکل دارای خلوص ۹۶ درصد به بالا است.

اگر قصد خرید الکل طبی برای مصرف خانگی یا به صورت عمده را دارید، می­توانید برای اطلاع از قیمت الکل طبی و نیز خرید الکل ضد عفونی کننده با شرکت پاک نهاد تماس بگیرید.

درصد خلوص الکل ضدعفونی کننده

برای ضد عفونی کردن دست ‌ها و سطوح مختلف، استفاده از الکل ۷۰ درصد و یا فرآورده‌ هایی مانند ژل‌ و محلول‌ ضد عفونی کننده که حاوی این مقدار اتانول هستند، کارایی لازم را دارند.

هر چه از میزان آب در اتانول بکاهیم خلوص اتانول افزایش می ‌یابد. الکل 96 درصد در حقیقت همان اتانول با خلوص 96 درصد و حاوی 4 درصد آب است.

متانول چیست؟

متانول، متیل الکل، الکل متیلیک، کاربینول یا الکل چوب ساده ‌ترین نوع الکل‌ است. فوق ‌العاده قابل احتراق بوده اما در دمای محیط آتش نمی‌ گیرد.

الکل صنعتی

متانول «الکل صنعتی» است اما اتانول هم علاوه بر انواع خوراکی و طبی، نوع صنعتی دارد که برای ایجاد تمایز بین آنها، به اتانول ‌هایی با خلوص کمتر، موادی مانند رنگ‌های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ها و حتی متانول اضافه می‌کنند و از آن نیز به عنوان «الکل صنعتی» یاد می‌کنند. بدیهی است که این نوع اتانول هم به هیچ‌ وجه نمی ‌تواند کاربردهای طبی و خوراکی داشته باشد.

بنابراین الکلی که در صنعت به کار گرفته می ­شود، از لحاظ ماهیت هیچ تفاوتی با الکل طبی ندارد اما به منظور جلوگیری از سوء استفاده از آن­، به اتانول ‌هایی با خلوص کم، موادی مانند رنگ‌ های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ ها و حتی متانول می­افزایند و از آن به عنوان الکل صنعتی یاد می‌کنند.

پس در نظر داشته باشید که از الکل صنعتی برای مصارفی مثل ضدعفونی خانگی استفاده نکنید.

الکل چوب

الکل چوب همان متانول است. متانول سمی‌تر از اتانول است به این دلیل که نیازمند زمانی بیشتر برای تغییر در فرایند سوخت و ساز است و حتی گاه در فرآیندهایی ماده‌ سمی می ‌سازد، به عنوان مثال به وسیله آنزیم ‌ها در جگر اکسایش می‌ یابد و ماده سمی فرمالدهید را تولید می‌کند که می ‌تواند سبب کوری یا مرگ شود.

خرید اسپری الکل

 • ویژگی های اسپری الکل سپتی نایس:
 • دارای خلوص هفتاد درصد است.
 • قدرت ضد عفونی کنندگی بالایی دارد.
 • به آبکشی احتیاجی ندارد.
 • دارای گلیسیرین و عصاره­ گیاهی است که از خشک شدن پوست دست جلوگیری می­کند.
 • بسته بندی الکل ضد عفونی کننده سپتی نایس کوچک و قابل حمل است و به هیچ عنوان نشت یا چکه نمی­ کند.
 • برای خرید اسپری الکل و سایر محصولات ضد عفونی کننده با پاک نهاد تماس بگیرید.
خرید الکل ضدعفونی کننده

مصارف مختلف الکل سفید:

 1. تمیز کردن گوشی تلفن همراه ، قطعات کامپیوتر و میز آرایش با الکل طبی
 2. استفاده از الکل سفید برای تمیز کردن اثر مات کننده شیشه، هنگامی که آن را از شیشه جدا می کنید.
 3. تمیز کردن قطعات چرخ گوشت، کف زیرین اتو بخار، رویه اجاق گازهای توکار، داخل ماکرو ویو و انواع فر
 4. استفاده از الکل طبی برای تمیز کردن جوش های خشک شده روی سر و همچنین برای از بین بردن برخی قارچ های پوستی (در صورت حساسیت پوستی حتما با پزشک خود مشورت نمائید).
 5. ازالکل سفید در صنعت برای تولید ادکلن و ضد یخ استفاده می شود. (خلوص بالای ۹۰ درصد برای عطرسازی کاربرد دارد ).
 6. ازالکل طبی با “تجویز پزشک معتمد” جهت تولید داروهایی خاص جهت بیماری های گوارشی استفاده خوراکی می شود.
 7. استفاده از الکل سفید در نوشیدنی های الکلی.

دمای جوش الکل: در میان هیدروکربن ‌های هم وزن خود دمای جوش بالاتری دارند.

حلالیت الکل: پیوند بین الکل‌ ها مانند آب، پیوند هیدروژنی است به هر اندازه‌ ای در آب حل می ‌شود. همچنین با توجه به این که الکل‌ ها از یک سو بخشی آلی داشته و از سوی دیگر گروه هیدروکسیل دارند، بسیاری از مواد آلی را در خود حل می ‌کنند. الکل دومین حلال بعد از آب است.

ضد عفونی با الکل:

برای ضد عفونی دست­ ها و سطوحی که با آن ­ها در تماس هستید توجه داشته باشید که الکلی که بتواند ضد عفونی کند و ویروس‌ها از جمله کرونا ویروس و باکتری‌ ها را به وسیله‌ حل کردن چربی و پروتئین آن ‌ها از بین ببرد، باید خلوص بالاتر از ۷۰ درصد داشته باشد، یعنی الکلی با کمتر از ۶۰ درصد خلوص، تقریباً قابلیت ضدعفونی کردن را از دست می ‌دهد.

الکل طبی از چه موادی تولید می شود؟

الکل طبی از چغندر، سیب زمینی، گندم، انگور و بر اساس ماده موجود در هر فصل تولید می شود. اخیراً از شکر سفید نیز برای این منظور استفاده می شود که گرانترین روش تولید الکل است.

آیا نوشیدن الکل سفید باعث کوری و یا مرگ می شود؟

از بین انواع الکل که شامل الکل اتانول (طبی)، الکل متانول (چوب)، اتیل گلیکول (ضدیخ) و الکل پروپنالول می شود، الکل طبی یا الکل سفید هیچ نوع خطر کوری یا عارضه ای ندارد، تنها مانند نوشیدنی های الکلی باعث خماری، مستی، گیجی و خواب آلودگی می شود.

برای از بین بردن اثرات ناشی از نوشیدن الکل طبی چه کنیم؟

به طور طبیعی، بسته به حجم الکل نوشیده شده و با گذشت چند دقیقه یا چند ساعت حالات گیجی برطرف خواهد شد. برای تسریع روند بهبود می توانید از آب لیموی تازه و نوشیدن آب زیاد استفاده کنید.

آیا در الکل طبی متانول وجود دارد؟

خیر. الکل سفید، الکل مطلق است و ماده مضر از جمله متانول ندارد.

راه تشخیص متانول از الکل (اتانول)

برای اینکه مطمئن شوید الکل سفید فاقد متانول است می توانید از تست شعله استفاده کنید. اگر در اثر سوزاندن مقداری از نوشیدنی، شعله بیشتر زرد رنگ باشد تا آبی، این نوشیدنی برای مصرف مناسب نیست.

آیا الکل طبی خوراکی است؟

الکل طبی قابل نوشیدن است اما از نظر شرعی و قانونی در ایران منع شده است و استفاده از الکل برای مصارف خوراکی ارتکاب جرم تلقی می شود.

متانول چگونه به دست می آید؟

متانول در صنعت از واکنش گاز کربن مونوکسید و هیدروژن به دست می ‌آید. این واکنش در دما و فشار بالا و در حضور کاتالیزور انجام می‌ شود و تولید آن به محیط صنعتی مجهزی نیاز دارد. این نوع الکل از تقطیر چوب هم قابل تولید است و به عنوان الکل چوب نیز شناخته می ‌شود.

متانول به عنوان سوخت و حلال در برخی صنایع کاربرد دارد و نه ‌تنها مصرف خوراکی آن مرگبار است، به علت اینکه می‌تواند از راه پوست جذب شود، حتی در صنایع آرایشی نیز کاربردی ندارد و با وجود اینکه متانول نیز قطعاً الکل است اما به دلیل تفاوت در فرمول‌ شیمیایی آن، برای ضدعفونی کردن سطوح و از بین بردن ویروس‌ها نیز بی‌فایده است.

خرید الکل ضدعفونی کننده

چگونه انواع الکل ضدعفونی کننده را تشخیص دهیم؟

همانطور که گفتیم اتانول صنعتی هم ممکن است حاوی درصدی متانول باشد؛ بنابراین حتی در صورتی که برای مصرف بهداشتی یا خوراکی اتانول تهیه می‌کنید، باید از صنعتی ‌نبودن آن صد درصد مطمئن باشید؛. بررسی کردن برچسب روی محصول هم کافی نیست چرا که نمی ‌توان به سادگی از اصالت آن اطمینان حاصل کرد. از طرف دیگر باید بیش از پیش از مشروبات الکلی دوری کرد؛ چون در این مورد هم اصالت آن و نوع الکلی که در آن به کار رفته قابل تشخیص نیست.

با این حال اگر برای ضد عفونی‌کردن سطوح دنبال الکل می‌گردید، اولاً باید بدانید که حتی در شرایط عادی هم الکل آخرین گزینه برای این کار است. در جایی که مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده‌ معمول با برندهای معتبر در دسترس است، استفاده از اتانول توجیهی ندارد و تنها در شرایطی که به این مواد دسترسی ندارید باید از الکل آن هم اتانول ۷۰ درصدی که با ترکیبات خاصی توسط شرکت‌های دارویی معتبر مشخصاً برای ضدعفونی‌کردن دست تولید شده استفاده کنید.

اتانول چگونه با کرونا مقابله می‌کند؟

کرونا از ویروس‌های پوششی است که لایه‌ای از چربی دور آن را احاطه کرده است. بنابراین هر حلالی که بتواند این چربی‌ها را از بین ببرد برای مقابله با این ویروس مناسب است.

مسلماً ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین حلال، مواد شوینده‌ای است که پیش از کرونا هم برای شست‌وشوی دست یا ضد عفونی‌ کردن از آن استفاده می‌کردیم؛ گرچه این ویروس بشدت مسری است اما از بین بردن آن به همین سادگی است. آب و صابون برای دست و صورت و مواد ضد عفونی‌ کننده‌ عادی از جمله وایتکس رقیق ‌شده برای سطوح و اشیاء، مناسب‌ ترین مواد شوینده ‌اند.

تنها در صورتی که مواد شوینده‌ عادی در دسترس نبود ناچار می توان سراغ الکل یا ژل رفت. در این صورت هم باید دقت کنیم که مناسب ‌ترین نوع الکل برای ضد عفونی ‌کردن، الکل اتانول با غلظت حدود ۷۰ درصد است که از اصالت آن مطمئنیم. الکل‌ هایی با غلظت ۲۵ درصد به بالا خاصیت میکروب ‌کشی خوبی دارند اما تحقیقات نشان می ‌دهد درمورد کرونا اتانول با غلظت ۷۰ درصد به بالا ویروس را از بین می ‌برد.

غلظت الکل:

غلظت اتانول در حالت عادی ۹۶ درصد است اما غلظت بالای الکل به معنی بهتر بودن آن نیست. اتانول ۹۶ درصد فعل و انفعالاتی در ویروس پدید می‌آورد که به سرعت آن را در برابر الکل نفوذناپذیر می‌کند. بنابراین اتانول باید رقیق‌ شده باشد. اسپری‌ های الکلی استانداردی که توسط شرکت‌ های معتبر تولید شده ‌اند، شامل ۷۰ درصد اتانول است و باقی آن را آب و موادی برای جلوگیری از خشکی پوست تشکیل می‌دهد. با این حال اگر از اصالت اتانول ۹۶ درصد مطمئنید، می‌توانید با افزودن ۲۵ تا ۳۰ درصد آب مقطر یا آب جوشیده‌ی سرد به آن، (مثلاً ۷۰ سی‌سی اتانول و ۳۰ سی‌سی آب) به سادگی اتانول ۷۰ درصد فراهم کنید. البته درصورت افزودن آب بیشتر، اتانول تضعیف می‌ شود و خاصیت ویروس ‌کشی خود را از دست می‌ دهد.

خرید الکل ضدعفونی کننده

مسمومیت با الکل متانول یا اتانول

متانول پس از ورود به بدن کاملاً جذب می‌شود و غلظت آن در خون ۶۳ تا ۸۳ دقیقه بعد به نقطه اوج می‌ رسد و پس از جذب، در آب بدن توزیع می ‌شود. متخصصان معتقدند یک سی ‌سی الکل صنعتی به ازای هر کیلوگرم وزن افراد می ‌تواند کُشنده باشد؛ یعنی اگر ۶۰ سی‌سی الکل صنعتی وارد بدن یک فرد شصت‌ کیلویی شود، حتی اگر به سختی زنده بماند حتماً دچار آسیب‌هایی مانند نابینایی، آسیب کبدی و کلیوی یا عوارض مغزی می ‌شود.

هرچند مصرف الکل اتانول هم ممکن است منجر به مسمومیت افراد شود اما تفاوت ‌های مرگباری بین مسمومیت اتانول و متانول وجود دارد. در مسمومیت با اتانول حال بیمار با گذشت چند ساعت رو به بهبود می ‌رود اما در مسمومیت با متانول چنین نیست.

اگر کسی پس از مصرف نوشیدنی الکلی دچار علائمی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع، شکم ‌درد، ضعف عمومی، کاهش هوشیاری، تاری دید، تشنج و … شد، در سریع ‌ترین زمان ممکن باید به مراکز درمانی منتقل شود.

حلال‌پذیری الکل‌‌ها در آب

الکل‌ های کوچک در آب حلال‌پذیری بالایی دارند و با هر نسبت در آب حل می‌شوند. با افزایش طول زنجیر هیدروکربنی،‌ حلال‌پذیری این ماده در آب کاهش می‌یابد. هنگامی که یک الکل شامل بیش از ۴ اتم کربن باشد،‌ حل نشدن الکل در آب کاملاً محسوس است و در لوله آزمایش، این دو محلول با یک مرز از یکدیگر جدا می‌شوند.

الکل‌‌ها در طبیعت

الکل‌های ساده به وفور در طبیعت یافت می ‌شوند. در این میان،‌ اتانول به این دلیل که محصول حاصل از تخمیر است، اهمیت بیشتری دارد. انواع دیگر الکل ‌های ساده دارای مقدار کمتری در طبیعت هستند. الکل ‌ها با ساختار پیچیده‌ تر در شکر، آمینواسیدها و اسیدهای چرب وجود دارند.

بیماری های ناشی از سوء مصرف الکل

دستگاه قلبی عروقی

برای افرادی که الکل زیادی مصرف می‌کنند خطرات ابتلا به بیماری‌ های عروق کرونر، وجود دارد.

دستگاه گوارش

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند باعث بیماری ریفلاکس، التهاب معده و زخم در پوشش داخلی مخاط معده شود. علائم آن شامل سوزش در گلو یا معده یا شکایت از مدفوع تیره (ملنا) است.

سیستم ‌های کبدی

مصرف مزمن بیش از حد الکل در ارتباط با افزایش خطر برای پیشرفت بیماری کبدی است. در ایالات متحده آمریکا، ۲ میلیون نفر دارای بیماری کبد الکلی، که شدت آن از کبد چرب به هپاتیت الکلی و سیروز هستند.

سیستم غده درون‌ریز و متابولیسم

پانکراتیت حاد و مزمن، از عوارض استفاده بیش از حد الکل است. پانکراتیت با درد شکمی شدید، تهوع، استفراغ، تعریق، درد عضلانی، تورم و نفخ شکم، بی‌حالی، تب، افت فشارخون و حتی شوک همراه است.

سیستم ایمنی و روماتیسمی

مصرف مزمن بیش از حد الکل مرتبط با افزایش بیماری و مرگ و میر ناشی از بیماری ‌های عفونی است. با توجه به اثرات سرکوب ‌کننده سیستم ایمنی، افزایش حساسیت به پنومونی باکتریایی، سل ریوی و هپاتیت C وجود دارد.

سیستم عصبی مرکزی

مغز به اثرات سمی الکل حساس است. مناطقی که به خصوص حساس هستند عبارتند از: هیپوکامپ و مخچه، که می ‌تواند منجر به اختلال حافظه و فراموشی شود.

سرطان

نوشیدن الکل به هر اندازه ‌ای خطر ابتلا به سرطان مری و کبد را افزایش می ‌دهد. تعداد رو به افزایشی از سرطان‌ ها در ارتباط با استفاده از الکل یا وابستگی بیش از حد هستند. سرطان‌ های مربوط به مصرف الکل شامل سرطان اوروفارنکس، مری، معده، پانکراس، و رکتوم می شود. در زنان، سوء استفاده از الکل با سرطان پستان همراه است.

نحوه کار با الکل سنج

برای استفاده از این ابزار ، به یک ظرف مناسب شیشه ای یا پلاستیکی روشن نیاز است تا بتوان از بیرون ظرف، اعداد روی تستر الکل را مشاهده نمود. ارتفاع ظرف نیز بایستی حدود ۳۰ سانتیمتر باشد تا الکل متر بتواند آزادانه درون ظرف شناور شود.

پس از تهیه ظرف مناسب، مقداری از مایع را درون استوانه مدرج یا ظرف بریزید و به آرامی الکل متر را درون ظرف رها کنید.

پس از چند لحظه که تستر الکل درون ظرف شناور ماند و از حرکت باز ایستاد، به سطح مایع از بغل نگاه کنید تا ببینیم سطح مایع مماس با عدد درج شده بر روی بدنه الکل سنج، نمایانگر درصد الکل مایع است.