مقالات

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

پیرامون ویروس جدید کرونا، مباحث مفصل و متنوعی وجود دارد. بدون شک دستور العمل های بهداشتی و پروتکل های حفاظتی در برابر این ویروس و اهمیت وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا را بارها و به کرات از رسانه های مختلف شنیده اید و به همین دلیل در این مقاله قصد نداریم تا مجددا آنها را بازگو کنیم. چرا که رعایت آنها را به عنوان یک پیشفرض اولیه و بدیهی در نظر گرفته ایم.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی در دوران کرونا چیست؟

براساس آخرین اطلاعات علمی، این ویروس ریوی که از طریق انتشار فرد به فرد و تماس های نزدیک منتقل و منتشر می شود، سیستم تنفسی اشخاص را دچال اختلال می کند. بدون شک تدارکات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، بخش زیادی از زندگی اجتماعی ما را تغییر داده است. همانطور که در گذشته کار هایی مثل خشکشویی، شستشوی اتومبیل و یا تهیه ی غذا توسط افراد خانواده انجام میشد و به مرور زمان و بر اثر پیچیدگی نظام اجتماعی این وظایف به مراکز مخصوصی سپرده شد؛ امروزه نیز به اقتضای شرایط دشوار و پر هیاهوی زندگی و رشد و شیوع اپیدمی کرونا، وجود یک مرکز بهداشتی برای ضد عفونی منزل، خودرو و محیط کار، یکی از اصلی ترین ضرورت هاست. ضد عفونی محیط، یک امر کاملا اختصاصی است و به آموزش ها و آگاهی های خاصی نیازمند است. اکثر افراد جامعه که درگیر شغل و کارهای روزمره زندگی شان هستند، نمی توانند برای فراگیری این آگاهی، وقت کافی و مورد نیازی را اختصاص دهند. مسلما شخص یا افرادی باید باشند تا این قبیل کارها را، به عنوان یک وظیفه ی اجتماعی و یک شغل جدید به عهده بگیرند. نظافت و ضد عفونی در دوره ی اپیدمی کرونا، وظیفه ای است که به حد بسیار زیادی، نیازمند توجه و تخصص می باشد. چرا که به سلامت و زندگی تک تک افراد جامعه وابسته است.

روش های انتقال ویروس کرونا

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

یافته های اخیر دانشمندان و ویروس شناسان بیانگر این نکته است که کرونا ویروس در محیط کنترل شده و بر روی سطوح با توجه به جنس آن سطح، از 2 ساعت تا 5 روز می تواند زنده بماند.
به طور کلی کرونا ویروس از سه طریق می تواند یک هر فرد سالمی را گرفتار کند؛ اصلی ترین و قطعی ترین راه انتقال از طریق قطرات مایع و بخار ناشی از عطسه و سرفه ی شخص مبتلاست؛ راه انتقال بعدی، تماس و گفتگوی نزدیک و شخص به شخص است و نوع سوم انتقال، لمس کردن سطوح آلوده با دست و تماس دست با بینی، دهان و چشم هاست.

تاثیر مواد ضدعفونی کننده بر ویروس کرونا

اگرچه ویروس کرونا می تواند مدت ها بر روی سطوح مختلف زنده بماند، اما استفاده از محلول ها و عوامل ضد عفونی کننده می توانند تا حد زیادی از ادامه ی حیات آن جلوگیری کنند. پراکسید هیدروژن با غلظت 0.5 درصد، یکی از معمول ترین انواع ضد عفونی کننده هاست. البته نوع محلول ضد عفونی کننده، به طور کامل به سطح مورد نظر و مورد مصرفی ما بستگی دارد؛ برای مثال دست ها و پوست بدن را با موادی مثل دکوسپت، سپتی اسکراپ، پوویدون آیداین، سورفانیوس، آنیوزایم دی دی و الکل رقیق شده ضد عفونی می کنند و برای گند زدایی سطوح غیر زنده، از ترکیبات شیمیایی متفاوت تری استفاده می شود. امروزه در همه جای دنیا و در سراسر اماکن صنعتی، تجاری و مسکونی، نظافت و ضد عفونی روزمره، به طور بی وقفه انجام می شود و این، بهترین و موثرترین راه پیش رو برای جلوگیری از گسترش زنجیره ی حیات ویروس کرونا می باشد. اهمیت ضد عفونی تا جایی است که برخی دانشمندان در صدد ساخت ربات هایی هستند تا این وظیفه را به طور مکرر و چندین بار در روز در محیط های مختلف به انجام برسانند.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

ضدعفونی باید به چه نحوی انجام شود؟

همانطور که از اهمیت وجود مراکز ضدعفونی آگاه هستید، ضد عفونی باید به طور دقیق و تخصصی انجام شود؛ برای مثال پدیده ای که معمولا به آن اهمیتی داده نمی شود، ضد عفونی کف سالن هاست؛ چرا که ویروس کرونا از طریق کفش هایی که مرتب با آن به نقاط مختلف شهر جابجا می شوید، می تواند منتقل شود. به علاوه هنگامی که به برداشتن کفشتان از روی زمین با دست اقدام می کنید، ممکن است که آلودگی به دستان شما نیز سرایت کند و این در واقع یکی از شایع ترین راه های انتقال ویروس است. نکته ی دیگری که فراموش می شود این است که برای نظافت کف سالن ها نباید مانند روش همیشگی و از آب های شهری استفاده شود؛ بلکه باید به مخزن آب مورد استفاده، مقدار متناسبی محلول ضد عفونی کننده و از بین برنده ی متاسب با میکروارگانیسم مورد هدف هم اضافه شود. گندزدایی انواع وسایلی مثل سطح میز، صندلی، کلید های روشنایی، دستگیره درها و سایر اشیاء نیز به راه و روش مخصوص به خود نیازمند است. علاوه بر این، هر محیط کاری بنا بر شرایط فعالیت و ساختمان آن، به روش کاملا جداگانه ای باید ضد عفونی شود؛ برای مثال روش ضد عفونی یک بیمارستان با یک فرودگاه یا یک کارگاه چوب تراشی، کاملا متفاوت از یکدیگر می باشند. همینطور ضد عفونی منازل، مدارس، باشگاه های ورزشی، مراکز تجاری یا سالن های سربسته ی عمومی نیز پروتکل های مخصوص به خود را دارا می باشند.

اهمیت وجود مراکز ضدعفونی

تخصص در ضد عفونی، شامل چه مواردی می شود؟

با توجه به اهمیت وجود مراکز ضدعفونی، فرایند ضد عفونی می بایست به طور کامل، تخصصی و کارامد انجام شود، مباحث مهم و متعددی باید مورد توجه قرار بگیرند. نوع محیطی که قرار است مورد گندزدایی قرار بگیرد اولین مورد است. افراد ضد عفونی کننده باید قبل از شروع کار خود، محیط هدف را مورد بررسی و ارزیابی کاملا دقیق قرار دهند و بر اساس نوع کاربری آن، متراژ، موقعیت جغرافیایی و شرایط و خصوصیات درونی و بیرونی ساختمان مورد نظر، تجهیزات خود را تهیه کننده و برنامه ای مخصوص را تدارک ببینند. شناخت نوع ویروس و نحوه ی فعالیت، زندگی و تولید مثل آن، یکی دیگر از مواردی است که گند زدا باید نسبت به آن اطلاعات کافی داشته باشد. به عنوان مثال، یک باکتری کشنده، ممکن است در دمای بالا رشد و تکوین داشته باشد و همان دمای بالا در عین حال، فعالیت یک نوع باکتری یا ویروس دیگر را دچار اختلال کند. در حال حاضر و با توجه به نشر گسترده ی بیماری کرونا، آگاهی از تمامی خصوصیات ویروس منشا این بیماری یعنی کووید 19، لازمه ی هر نوع گند زدایی در این رابطه است. نکته ی دیگری که اهمیت فوق العاده ای می تواند داشته باشد، آشنایی با نوع محلول ها و فرمول های شیمیایی از بین برنده ی میکرو ارگانیسم هاست. به طور دقیق تر، تیم گند زدا باید بر اساس دانش و آگاهی، مواد و محلول هایی را برای ضد عفونی تهیه کنند که در عین کارآمدی و قدرت کشندگی بالا برای میکروب ها و ویروس ها، کمترین آسیب ها را به انسان برسانند؛ همانطور که می دانید استفاده از مواد ضد عفونی کننده ی غیر استاندارد و غیر اصولی، یکی دیگر از مسائل بغرنجی است که از این اپیدمی ناشی می شود و تا به حال گریبانگیر بسیاری از افراد شده است. گند زدا باید بداند که کدام ترکیب شیمیایی، در چه جاهایی و برای چه اشیائی می تواند کاربرد داشته باشد و چگونه باید از آن استفاده شود تا آسیبی به ارگانیسم های خود فرد و دیگر ساکنین یا کارکنان وارد نشود. یک مرکز ضد عفونی کننده ی تخصصی، باید به طور کامل و جامع، بر تمامی این موارد مشرف باشد و افراد آموزش دیده و آگاهی را به عنوان تیم خود استخدام و انتصاب کند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments