مقالات

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا | خدمات ضدعفونی پاک نهاد

 

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

به فرایند از بین بردن یا غیر فعال کردن انواع میکرو ارگانیسم ها در سطوح مختلف، ضد عفونی یا گند زدایی می گویند. یکی از میکروارگانیسم هایی که امروزه زندگی همه ی ما را دچار دگرگونی و چالش ساز کرده است، ویروس کرونا نام دارد. تا این لحظه، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون، رعایت فاصله ی مداوم اجتماعی، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی و پر تردد، و علاوه بر همه ی اینها، ضد عفونی مکرر دست ها و وسایلی که با آن سر و کار داریم، بهترین و موثر ترین روش برای پیشگری از دچار شدن به بیماری ناشی از این میکروارگانیسم است. اما قبل از هر چیزی باید ابتدا بدانیم که ضد عفونی چیست و چه تفاوتی با نظافت دارد؟

اگر زمان یا توانایی کافی برای رعایت این نکات نداشتیم چه کنیم؟

بهترین کار در این شرایط، کمک گرفتن از افراد متخصص به این کار می باشد. امروزه در بیشتر شهر ها، مراکز ضد عفونی کننده متعدد و متنوعی وجود دارند که تا حد زیادی می توانند مسئولیت این کار را به خوبی تقبل کنند. در نظر داشته باشید که انتخاب یک مرکز ضد عفونی کننده برای گند زدایی منزل یا محیط کارتان، باید پس از اطمینان خاطر از تخصص و توانایی کامل آن مرکز به انجام برسد.

ضد عفونی از چه زمانی متداول شد؟

«لویی پاستور» دانشمند معروف فرانسوی، یکی از اولین افرادی بود که در قرن نوزده میلادی، به نقش گسترده ی میکروارگانیسم ها در شیوع انواع بیماری ها اشاره کرد. تا قبل از آن، بیشتر عمل های جراحی را بدون استفاده از مواد ضدعفونی کننده به انجام می رساندند؛ اما اظهارات پاستور باعث شد تا یک پزشک انگلیسی به نام «جوزف لیستر» در اواخر سده ی نوزده، ضرورت استفاده از مواد ضد عفونی کننده در عمل های جراحی را گوشزد کند. او اولین کسی بود که این ایده را عملی کرد و به تولید مواد گندزدا و ضد عفونی کننده های مخصوص برای انواع جراحی ها پرداخت. البته نمی توان این رویداد را قدیمی ترین پیشینه ی گندزدایی دانست؛ چرا که در گذشته نیز افرادی مثل جالیسنوس و بقراط هم برخی از روش های ابداعی خودشان را برای ضد عفونی سطوح آسیب دیده ی بدن داشتند. مصریان باستان نیز قبل از مومیایی کردن اجساد خدایانشان، آنها را با ترکیبی از چند مواد شیمیایی بومی، به نوعی ضد عفونی می کردند. در چین هم طبیبان، عصاره ی کپک زده ی یک نوع لوبیای شور را به عنوان محلول ضد عفونی کننده در جراحی های خود استفاده می کردند. با همه ی این ها، یک شخصیت مذهبی در آمریکا به نام «جوزف اسمیت» در قرن نوزده بود که برای اولین بار استفاده از الکل را برای ضد عفونی و گند زدایی پیشنهاد کرد. در حال حاضر، علاوه بر الکل، طیف گسترده ای از ترکیبات مواد شیمیایی مثل ساولن، هیدروژن پروکساید، کلر هگزیدین گلوکونات و ترکیب ید و آب مقطر، به عنوان ضد عفونی کننده و دارای کاربردهای منحصر به خودشان تهیه و توزیع می شوند.

چه اماکنی در اولویت ضد عفونی قرار دارند؟

عملیات ضد عفونی برای کاهش انتشار آلودگی ناشی از ویروس کووید 19، در محیط های غیر بهداشتی مثل خانه و منزل، اتومبیل شخصی و خودرو های عمومی، دفاتر کار، شرکت ها و اداره ها، مدرسه ها، سالن های بدن سازی، سالن های آرایشی و زیبایی، ساختمان های عمومی، مراکز مذهبی، بازار ها، ترمینال ها، رستوران ها، کافه ها و انواع پاساژ ها و مراکز تجاری از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. در این اماکن، سطوحی که بیشترین تماس با دست ها را دارند، مانند دستگیره های درب و پنجره، لوازم آماده سازی غذا در آشپزخانه، صفحات لمسی و دکمه ای وسایل دیجیتال، شیرآلات، صفحه کلید رایانه و انواع ابزار آلات کار و تجارت، از اولویت بالاتری برای ضد عفونی برخوردارند.

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

چرا ضد عفونی در دوران کرونا اهمیت دارد؟

برخلاف انتظارات، خطرات ناشی از بیماری های میکروبی و ویروسی در زندگی، بیش از آنکه کاهش یابد، در حال افزایش است. اما بالاخره چه کسی قرار است به این اوضاع سر و سامان دهد؟ اپیدمی پیش رو یعنی بیماری کرونا، روز به روز با افزایش تعداد افراد مبتلا، رسوخ و رخنه ی خود را در زندگی ما بیشتر می کند. اگر کسی یا خانواده ای بخواهد از نظر اقتصادی و مقرون به صرفه و در عین حال به طور کارآمد با این اپیدمی مقابله کند، باید در یک برنامه ی حمایت عمومی و اجتماعی شریک شود. قبل از هرچیزی مردم باید به طور علمی در رابطه با مواردی مثل شناخت آلودگی، تمایز نظافت و ضد عفونی و مباحثی از این قبیل آگاه شود. این آگاهی ها باعث می شود تا افراد جامعه، به درک درستی از خطرات پیش رو و روش های موثر برای کاهش این خطرات میکروبی برسند. علاوه بر همه ی اینها، نتایج آخرین تحقیقات کارشناسان در این زمینه نشان می دهد که استفاده از ضد عفونی کننده ها، به عنوان بهترین استراتژی بهداشتی برای جلوگیری از این اپیدمی، کاملا ضرورت دارند.

برای مدت کوتاهی در قرن بیستم، به دلیل در دسترس بودن انواع آنتی بیوتیک ها و واکسن های معروف، رعایت نکات بهداشتی و عملیات ضد عفونی تا حدی به دست فراموشی سپرده شد. اما در دوره کنونی که بیماری های ویروسی و عفونی بیش از پیش شیوع پیدا کرده اند، این مقوله دوباره اهمیت خود را نشان داده است. علاوه بر شیوع عوامل بیماری زا، افزایش نسبی جمعیت، هم در کشور های توسعه یافته و هم در کشور های سنتی، یکی دیگر از نگرانی های پیش روی موضوع بهداشت و ضد عفونی است. پس اگر قرار باشد که روشی پایدار و اقتصادی برای کاهش خطرات بیماری های عفونی و ویروسی اتخاذ شود، مسئولیت آن باید بین تک تک اعضای جامعه تقسیم شود و هر شخص، باید با تعهد و مسئولیت پذیری کامل به آن پایبند باشد. معمولا بهداشت و نظافت در هیچ مکانی به اندازه ی منزل یا خانه، مشهود نیست؛ اما امروزه این توجه علاوه بر محل سکونت، باید نسبت به تمامی اماکن عمومی و اشتراکی نیز معطوف شود. به طور کلی رضایت از بهداشت خانه، باید به سطح شهر و جامعه نیز گسترش پیدا کند.

چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

هیپوکلرید سدیم که از ترکیب سفید کننده و کلر با غلظت 0.1 درصد تهیه می شود، یکی از پر استفاده ترین مواد ضد عفونی کننده برای اماکن غیر بهداشتی به شمار می رود. همچنین محلول الکل بین 70 تا 90 درصد برای ضد عفونی انواع سطوح غیر پارچه ای استفاده می شود. امری که نباید فراموش شود این است که سطوح، قبل از ضد عفونی باید ابتدا تمیز شوند. یعنی اگر آلودگی قابل مشاهده ای بر روی سطح مشاهده می شود، ابتدا باید با آب یا مواد شستشو تمیز شده و بعد از آن، مورد ضد عفونی با الکل یا دیگر مواد شیمیایی قرار بگیرند. عمل ضد عفونی همیشه باید از تمیزترین مناطق به سمت کثیف ترین سطوح (از نظر آلودگی میکروبی) انجام شود تا آلودگی بیشتر، به مناطق تمیزتر منتقل نشود. در فضای داخلی منازل و اماکن تجاری بسته، استفاده از مواد ضد عفونی کننده ای مثل الکل، نباید به صورت پاشش از طریق اسپری انجام شود؛ این مواد باید از طریق یک دستمال آغشته شده، سطح مورد نظر را ضد عفونی کنند.

تفاوت ضد عفونی با نظافت در چیست؟

هنگامی که چیزی را تمیز می کنید، فقط آثار قابل مشاهده و گرد و غبار سطحی آن را از بین می برید. مثل پاک کردن یک لکه ی رنگ روی سطح میز بوسیله ی یک تکه پارچه ی مرطوب. اما در عمل ضد عفونی، هدف از بین بردن میکروب ها و عوامل زنده ای است که بر روی یک سطح زندگی و یا تولید مثل می کنند. عمل ضد عفونی به طور کلی با عواملی مثل گرما، نور و یا انواع مواد شیمیایی انجام می شود. هنگامی که شما کفش های گلی تان را با آب و اسپری تمیز می کنید و برای خشک شدن در پشت پنجره قرار می دهید، در واقع به نظافت آن پرداخته اید، نه ضد عفونی؛ چرا که کفش ها اگرچه ممکن است که کاملا تمیز و شفاف به نظر برسند؛ اما هنوز در معرض آلودگی میکروبی قرار دارند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments