مقالات

اهمیت ضدعفونی منزل در دوران کرونا

ضدعفونی منزل

ویروس کرونا، امروزه با نفوذ خود به همه جای جهان، خود را به یک اپیدمی دردسرساز تبدیل کرده است و این مشکل، باعث شده تا مسئولان و حافظان جامعه، سیاست قرنطینه ی خانگی را به عنوان گزینه ی اصلی برنامه ی کنترل خود بر این اپیدمی، در نظر بگیرند. از آنجا که قرنطینه، مدت زمان حضور ما در منزل و خانه را تا حد زیادی افزایش داده است، ضرورت دارد تا نظافت و گندزدایی محیط زندگی، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه واقع شود. عمل ضدعفونی یا گندزدایی، هرچند که در ظاهر کار چندان پیچیده ای به نظر نمی رسد، اما به آگاهی ها و انجام عملیات اختصاصی و اصولی کامل و مدونی نیازمند می باشد. اگرچه نظافت منزل و محیط زندگی از دیر باز، جزئی از فرهنگ زندگی ما ایرانیان بوده است که برای اثبات آن می توان به رسم قدیمی خانه تکانی در دوره ی نوروز اشاره کرد؛ اما با توجه به تفاوت نظافت و گند زدایی و همینطور با در نظر گرفتن شرایط پیش رو که از شیوع گسترده و همه جانبه ی بیماری کرونا ناشی می شود، لازم است تا به این مسئله با دید وسیع تر و جامع تری نگریسته شود.

چرا ضدعفونی منزل واقعا مهم است

خانه یا منزل، اصلی ترین و مهم ترین پایگاه اجتماعی است و مهم ترین نقش را در تامین و تکامل جامعه ایفا می کند. لازم به توضیح این مسئله نیست که اگر خانه و خانواده، محیط تمیز و افراد سالمی نداشته باشد، نمی توان انتظار جامعه ای تندرست و اقتصادی پویا و کارامد را در آن داشت. پس ضرورت دارد تا قبل از هر جای دیگری، به امر نظافت و ضدعفونی در منزل توجه شود. این توجه در حال حاضر به یکی از اصلی ترین و بی پاسخ ترین دغدغه های زندگی ما ایرانیان و دیگر مردمان جهان تبدیل شده است. اگرچه بسیاری از افراد به طور مکرر و حتی وسواس گونه به نظافت روزانه ی محیط زندگی شان مشغول می شوند و وقت و انرژی زیادی را برای این کار مصرف می کنند؛ اما خیلی از آنها نمی دانند که ضد عفونی، هر چند که به دفعات مکرر باشد ولی از روش درست و اصولی انجام نشود، نه تنها موثر نیست بلکه می تواند خطر ابتلا به بیماری را هم بیشتر کند. وظیفه ی آموزش اصول نظافت و گند زدایی محیط زندگی، اول از همه بر عهده ی رسانه های عمومی و دسته جمعی است و این رسانه ها هستند که باید تمامی اخبار و اطلاعات پیرامون این گونه ویروس ها را هم در مطالب خود بازتاب دهند. چرا که عمل ضدعفونی کاملا به نوع و خصوصیات فیزیکی و رفتاری میکروارگانیسم های هدف وابسته است. با این حال، بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل مشغله ی زیاد کاری یا ناتوانی در اثر بیماری، نمی توانند این وظیفه را در قبال منزل و خانه ی خود به درستی به انجام برسانند. در این میان، شرکت هاو موسسات ضد عفونی، پدیده ای هستند که می تواند راهگشا باشد.

در ضدعفونی باید به چه نکاتی توجه کرد

فرایند ضدعفونی و نظافت منزل در بین شرکت های خدماتی، موضوع تازه و جدیدی نیست؛ اما با توجه به شیوع گسترده ی ویروس نیمه ناشناخته ی کرونا، مسئله کمی پیچیده تر و تخصصی تر می شود. شرکت های ضد عفونی کننده ی کرونایی، باید ضمن رعایت تمامی اصول و قوانین مرتبط با مهار این ویروس، تصمیم گیری ها و اعمال خود را اتخاذ کنند و به انجام برسانند. این تصمیم گیری ها به عوامل مختلفی از جمله، متراژ ساختمان، مصالح به کار برده شده در بنای ساختمان، منطقه ی جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، طیف سنی و فرهنگی افراد ساکن در خانه و میزان و نحوه ی دکوراسیون فضای داخلی منزل، بستگی دارد و ممکن است دستور العمل های متفاوتی را نیازمند باشد. علاوه بر این و پس از شناسایی و براورد این موارد، باید در مورد نوع محلول به کار برده شده برای ضد عفونی و نحوه ی گند زدایی از طریق آن نیز، به درستی تصمیم گیری شود. تمامی افرادی که قصد دارند تا دستور العمل های گند زدایی در منزل را انجام دهند، خود باید ضمن دارا بودن وضعیت سلامت کامل، رعایت پروتکل های بهداشتی و اصول اولیه ی بهداشت را مد نظر قرار دهند.

ضدعفونی منزل
ضدعفونی منزل

در ضد عفونی چه نقاطی بیشتر از همه اهمیت دارند

در بین نقاط مختلف منزل برای گندزدایی، بیشترین اولویت را کف زمین و سالن ها دارند؛ مخصوصا اگر از نوع سرامیکی و بدون فرش یا موکت باشند. چرا که اگر کف ها آلوده باشند، نظافت و گندزدایی در تمام محیط ساختمان بدون اثر بی فایده خواهد بود. آشپزخانه نیز جای دیگری است که اهمیتی قابل توجه دارد. در این مکان حتی کوچکترین میکروب و ویروس هم می تواند به داخل غذاها و نوشیدنی های مورد استفاده ی اهالی خانواده نفوذ کند و مشکلات متعددی را به وجود بیاورد. از طرفی بخش زیادی از مواد غذایی نگهداری شده در آشپزخانه، خود نباید به مواد ضد عفونی کننده ی شیمیایی و سمی آلوده شوند؛ چرا که باز هم می توانند سلامت خانواده را به خطر بیندازند. پس ضروری است تا برای گند زدایی آشپزخانه، از مواد استاندارد و به شکل کاملا اصولی و برنامه ریزی شده ای استفاده شود. لازم به ذکر است که در تمامی قسمت های آشپزخانه، سینک ظرفشویی، یکی از آلوده ترین و مستعد ترین مکان ها برای جذب ویروس ها و باکتری هاست و درست در همین قسمت است که مواد غذایی، شسته و به یخچال و یا ظروف آشپزی منتقل می شوند. پس گند زدایی این قسمت نیز، باید با دقت و دستور العمل های متناسبی انجام شود.

ضدعفونی سرویس های بهداشتی

سرویس های بهداشتی مثل حمام یا توالت نیز با رطوبت خود، فرصت بسیار مناسبی را برای رشد انواع میکرو ارگانیسم ها فراهم می کنند. در واقع این اماکن را می توان یکی از زیستگاه های مورد علاقه ی ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها دانست. به همین سبب لازم است تا در طی گند زدایی، تمامی نقاط این اماکن از جمله شیرآلات، وان، توالت فرنگی، کاشی ها و سرامیک ها به دقت و به طور کاملا اصولی بررسی شوند. به غیر از سرویس های بهداشتی، به نواحی پر تردد منزل نیز باید توجه ویژه ای شود. مناطقی مثل راهرو، راه پله، پارکینگ، درب های ورودی و خروجی و همینطور مبلمان و صندلی ها، جزو مواردی هستند که می توانند در اولویت گند زدایی منزل قرار بگیرند.

در پایان باید این نکته را هم مجددا خاطر نشان کنیم که :

ترکیب چند مواد شیمیایی مختلف برای گند زدایی و بدون آگاهی و شناخت لازم از خواص آن ترکیبات، می تواند با انتشار گازهای سمی و آسیب هایی که به پوست می رسانند، مشکلات ناگواری را به وجود بیاورند. به عنوان مثال ترکیب وایتکس و سرکه و جوهر نمک، که متاسفانه تا حدی هم شایع شده است، بسیار خطرناک و آسیب زاست و ممکن است حتی بیشتر از ویروس کرونا، به ریه و دستگاه تنفسی آسیب برسانند. گند زدایی منزل توسط نیرو های متخصص و آموزش دیده، شاید در ظاهر نیازمند صرف هزینه هایی نه چندان پایین باشد؛ اما اگر به آن به قیمت سلامت افراد خانواده بنگریم، کاملا مقرون به صرفه خواهد بود. در ضمن نباید فراموش شود که فرایند ضد عفونی، به قصد از بین بردن میکرو ارگانیسم هایی است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و آنقدر کوچک اند که در یک نقطه به اندازه ی سر سوزن، میلیون ها عدد از آن ها می توانند وجود داشته باشند. پس رعایت، نهایت دقت و توجه و همینطور نظم و ترتیب در گندزدایی منزل، باید از اولویت های اصلی باشد

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments